Joe Biden'dan ilk telefon görüşmesi o isime

Joe Biden'dan ilk telefon görüşmesi o isime
ABD Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, 20 Ocak'ta göreve başlayan Joe Biden'ın telefonda görüştüğü ilk yabancı ülke lideri Kanada Başbakanı Tredeau oldu. Görüşmenin Keystone XL petrol boru hattı hakkında olduğu belirtildi.

AA'nın haberine göre, Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, 20 Ocak'ta yemin ederek görevine başlayan Biden'ın telefonda görüştüğü ilk yabancı ülke liderinin Trudeau olduğu bildirildi.

Görüşmede ABD-Kanada ilişkilerinin stratejik öneminin vurgulandığının aktarıldığı açıklamada, ikili iş birliğinin Covid-19 ile mücadele, ekonomik bağların güçlendirilmesi ve savunma alanında daha çok iş birliği şeklinde genişletilmesi konusunun da ele alındığı belirtildi.

Biden'ın, Keystone XL isimli petrol boru hattı projesinin iptalinden dolayı Kanada Başbakanı Trudeau'nun duyduğu rahatsızlığı anladığını belirttiğinin kaydedildiği açıklamada,
"Başkan Biden, aktif ikili diyaloğun sürdürülmesi ve Kanada ile iş birliğinin derinleştirilmesi konusundaki sözünü bir kez daha teyit etti" bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, iki liderin ikili iş birliğini kurmaya devam etmek adına bir ay içinde tekrar görüşmek konusunda mutabık kaldığı anlatıldı.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş