Kadın öğrenci yasağı kalkıyor

Kadın öğrenci yasağı kalkıyor
Harp okullarına kadın öğrenci alımı iptal olunca internette kampanya başlatan Tuğba Cerav’ın girişimi başarılı oldu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Talep olursa kadın adaylar bu okullara öğrenci olarak alınacak” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlanan Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksek Okulları’nda öğrenci alım şartları değişti. ÖSYM’nin yayımladığı 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) kılavuzunda, kadın adayların bu yıl sadece Kara Harp Okulu’na başvuruda bulunabilecekleri duyuruldu. Deniz ve Hava Kuvvetleri’nde ise sadece erkek adayların başvurusunun kabul edileceği, Kara, Deniz ve Hava Astsubay Meslek yüksekokullarına da kadın adayların başvuramayacağı belirtildi.

Hürriyet'te yer alan habere göre konunun kamuoyuna yansımasının ardından, Tuğba Cerav, Hava Harp Okulu sınavına hazırlanan kız kardeşi için internette change.org sitesinde kampanya başlattı. Kısa sürede imza sayısı 30 bini aştı. Konu Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka tarafından da TBMM gündemine taşındı.

"TALEP VAR DEDİLER"

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kamuoyundaki bu hassasiyetin anımsatılması üzerine Meclis’te şu değerlendirmelerde bulundu: “İhtiyaç olmadığı gerekçesiyle böyle bir sınırlama getirilmişti ama kamuoyunda bir hassasiyet oluştu. Sonra talep de gelince ben de arkadaşlara söyledim, ‘İhtiyacımız varsa talep de varsa alalım’ diye. Arkadaşlar da ‘talep var’ dediler. Deniz ve Hava Kuvvetleri’yle, astsubay meslek okullarına da talep olması durumunda kadın adayların alımı yapılacak. Ayrıca ben kadın subaylarla çalışmaktan çok memnunum. Bakanlıkta da birlikte çalışıyoruz. Protokol görevlerinde çalışıyorlar. Aslında bizim dönemimizde kadınlar sosyal hayata ve iş gücüne daha çok katıldılar. Ama bize yönelik niyeyse farklı bir algı var. Kadın subaylar elbette olmalı, bu karar sadece ihtiyaçtan kaynaklanmıştı.”

 

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.