Kanal İstanbul için Rönesans Holding'e mi söz verildi?

Kanal İstanbul için Rönesans Holding'e mi söz verildi?
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, tartışmaların bitmediği Kanal İstanbul projesi için Rönesans Holding'e söz verilip verilmediğini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan yazılı cevap isteyen CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, Kanal İstanbul projesi için Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı yapan Rönesans Holding'e Kanal İstanbul'un söz verilip verilmediğini sordu.

Projenin yapılacağı alanda 2011 yılından beri 30 milyon metrekarelik hareket olduğunu hatırlatan Hakverdi, "Bu projenin yapımını üstlenecek firmaların da ciddi kazançlar sağlayacağı aşikar" dedi.

BirGün'ün haberine göre "Proje kamuoyunda yönetilemeyen ve ekonomik olarak kötü durumda olan Türkiye’de gündemi değiştirmek, Amerika’nın Karadeniz’e ulaşımını sağlamak ve yandaşlara rant yaratmak olarak görülmekte" diyen Hakverdi şöyle devam etti;

"Projenin uygulanacağı alanda 2011 yılından itibaren arsa hareketi 30 milyon metrekareyi bulmuş durumda. Tarım alanı olan bu alanlarda en büyük arazisi olan ilk 3 şirketinse Arap şirketleri olduğu bilinmektedir. Katar Emirinin annesin dahi arsa aldığı proje alanında bir çok Türk müteahhit firmanın da arsa aldığı son günlerde medyada yer almıştır."

"Çılgın projenin rant boyutu sadece arsa toplamak ile ilgili değil tabi ki. Bu projenin yapımını üstlenecek firmaların da ciddi kazançlar sağlayacağı aşikar. Ak parti döneminde servetine servet katan inşaat şirketlerinin bu konuda girişimlere başlamış olma ihtimali de hiç az değil," diyen Hakverdi şu soruları sordu:

"Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerine kaçak olarak inşaat edilen sarayı yapan Rönesans Holding kanalları ve su yalıtımı teknolojisi konusunda dünyada adından sıkça söz ettiren Hollanda’da bir şirketi almış ya da ortak olmuş mudur ?

"Rönesans holding Hollandalı bir şirketi almış ya da ortak olmuş ise bu şirket hangi şirkettir? Ve şirket hangi sektörde faaliyet yürütmektedir?

"Rönesans Holding’e Kanal İstanbul projesinde iş yaptırılmak üzere daha önceden herhangi bir söz verilmiş midir?"

  • Yorumlar 10
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş