Koalisyon uçakları Musul'u vuruyor

Koalisyon uçakları Musul'u vuruyor
Irak'ın Musul kentinin IŞİD'tan kurtarılması için planlanan operasyonun yapılmasına kısa bir süre kaldığı açıklanırken, ABD öncülüğündeki koalisyon uçaklarının kentteki bazı IŞİD hedeflerini vurduğu belirtildi.

Irak’taki sitelerde yer alan haberlere göre, hava saldırıları, ’Musul operasyonunun yaklaştığı’ şeklinde yorumlanırken, Peşmerge, ABD öncülüğündeki koalisyona bağlı savaş uçaklarının, Musul kent merkezindeki IŞİD hedeflerini vurmaya başladığını söyledi. Peşmerge komutanı, söz konusu hava saldırılarda çok sayıda IŞİD'lının 
öldürüldüğünü ve örgütün ağır kayıplar verdiğini aktardı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk ise sosyal medya hesabında, Musul’da IŞİD'ın önemli askeri sorumlularından Ebu Hannah’ın öldürüldüğünü duyurdu.

"IŞİD, SURİYE’DEN YAKIT TAŞIYOR"

Öte yandan Irak ordusunun Geyare ve Şergate’yi geri almasından sonra IŞİD'ın akaryakıt sorununu çözmek için Suriye’den Musul’a tankerlerle petrol ve gaz taşıdığı, ya da kaçakçılardan akaryakıt aldığı belirtildi.

Peşmerge sözcüsü Bewar Xinisi, şimdiye kadar Irak petrolünü kaçakçılar aracılığı ile satan IŞİD'ın artık petrol aldığını söyledi. IŞİD'ın satacak akaryakıt bulamadığı için ekonomik olarak ciddi sıkıntı yaşadığını söyleyen Xinisi, şu anda teör örgütünün akaryakıt ihtiyacının yüzde 70’ini Suriye’den karşılamaya çalıştığını ifade etti.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58