Kolin ve Kalyon'un dahil olduğu davada neler oluyor

Kolin ve Kalyon'un dahil olduğu davada neler oluyor
Ümraniye'de metro yapımı devam eden yolda çökme meydana gelmiş ve iki güvenlik görevlisi toprağın altında kalarak hayatını kaybetmişti. Sözcü yazarı Saygı Öztürk, Kolin, Kalyon ve Şenbay'ın dahil olduğu davada ilginç gelişmelerin yaşandığına dikkat çekti.

Ümraniye'de metro yapımı sırasında yaşanan çökme nedeniyle yan taraftaki bir inşaatın güvenlik kulübesinde gece nöbetinde bulunan 2 güvenlik görevlisi toprak altında kalarak hayatını kaybetmişti.

Söz konusu çökmeye ilişkin devam eden davada dikkat çeken gelişmelerin yaşandığı ortaya çıktı.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk,"23 Eylül'de duruşma yapılacağı beklenirken, öğrendiler ki iki celse yapılmış ve bu durumdan kendilerine, avukatlarına haber bile verilmemiş. Acaba, davalılar Kolin- Kalyon, Şenbay metro inşaatı ortaklığı olduğu için mi?" ifadelerini kullandı.

Öztürk'ün, "Yetiş adalet yetiş, bak neler oldu…" başlıklı yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"Kamuoyunun bildiği bir dosya. Dosyaya bakıp yaklaşan duruşma günü nedeniyle hazırlıklarımı yapacak, dosyaya yeni bir evrak girip girmediğini inceleyecektim. Dosyayı incelerken, 12 Haziran 2019'da sanıkları çağırıp duruşma yapıldığına ilişkin mahkeme tutanaklarını gördüm. Buna, tam anlamıyla ‘Korsan duruşma' denir. Bitmedi, biz dava gününü beklerken 17 Temmuz 2019'da yine duruşma yapılmış. Ölen kişilerin ailelerini savunan bizlerin de, davacı aile fertlerinin de bu duruşmalardan haberimiz yoktu. Bize tebligat da gelmedi, sözlü de söylenmedi. Şüpheliler hakkında konulan yurtdışı yasakları ve tedbirlerin kaldırıldığını, mahkeme tutanaklarını incelerken gördüm. Korsan olarak nitelediğimiz duruşmalar yapıldığını Baro'ya bildirdim. Pazartesi günü de Hakimler ve Savcılar Kurulu'na (HSK) hakimler hakkında şikayette bulunacağız. Duruşma günü de reddi hakim talebimiz olacak.”

DAHA FAZLA GECİKME

Duruşma tutanağını incelediğimde hakim “Re'sen celse açıldı” yazdırmış. Bu kadar kritik dosyada olayın en önemli sanığının yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması manidar bulundu. Örneğin, davanın kritik isimleri duruşmaya gelmeyince, avukatlar soru yöneltemeyecek, basının ilgi göstereceği dava etkisizleştirilecek. Usul Yasası'na göre, taraflara duruşma günü tebliğ ettiğiniz günden başka duruşma yapılmaması esastır. Ama durumu çok ağır olanların doktor raporuyla duruşmaları yapılacaksa bile bundan davacı ve vekillerinin haberdar edilmesi de esastır. Avukat, “Mevzuat, Kolin-Kalyon- Şenbay şirketleri olunca farklı işlememeli” görüşünde olduğunu belirtiyor şunları ekliyor:

“Böyle bir yargılama faaliyeti kabul edilemez. Re'sen duruşmada bile taraflara haber verilerek bunu yaparsınız. Bizden gizli- saklı olarak yürütülüyorsa, kapalı zarfta kararı göndersinler. Bunun peşini bırakmayacağım. İnsanlar, üç şirketin ihmali yüzünden ölmüş, yargı eliyle aileleri mağdur ediliyor .”

Yetiş adalet yetiş, daha fazla gecikme…"

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş