KYK Burs ve Kredi sonuçları ne zaman açıklanacak

KYK Burs ve Kredi sonuçları ne zaman açıklanacak
KYK burs sonuçları üzerinden üniversite öğrencileri sıkıntılı ve stresli. 24 gündür sonuçların açıklanmasını bekleyen öğrenciler bursu kazanıp kazanamadıklarını öğrenmek istiyor. Peki neden sonuçlar bu denli uzadı?

Üniversite öğrenciler bu soruyu sorarken bir taraftan da KYK burs ücretleri ne kadar olacak? Burs başvurularında son tarih 12 Ekim’di. Aradan iki hafta geçmesine rağmen kurumdan bir sonuç çıkmadı. Neden? Kredi ve Yurtlar Kurumu, dört yıllık üniversite kazanan öğrenciler için başlattığı burs başvurularından sonra, Genel Müdür Sinan Aksu’nun “DGS tercih sonuçları”nı bekliyoruz açıklamasını yaptı. Gerek lisans gerek önlisans başvuruları ayrı ayrı sonuçlandırmaktan ziyade hepsini aynı anda açıklama kararı alan kurum, bu yüzden sonuçları açıklamamaktadır. DGS üzerinden KYK burs başvurusu 28 Ekim’de sona erdi.

SONUÇLAR EN YAKIN HANGİ TARİHTE AÇIKLANIR?

Gerek Kredi ve Yurtlar Kurumu olsun gerek devletin diğer kurumları olsun (ÖSYM, MEB, Bakanlıklar) başvuruları ve sonuçları iki hafta içerisinde açıklamaktadır. Bu süre katılımın oranına göre uzamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, DGS üzerinden burs başvurusunun hemen ardından sonuçları değerlendirmeye alacak. Tüm sonuçlar ise en erken Kasım’ın ikinci haftasıaçıklanabilir.

BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

2016 – 2017’de KYK burs ve kredi ücretleri 400 Türk Lirası olacak. Geçen sene 320 Türk Lirası olan burs bu sene 80 Türk Lirası zam ile 400 Lira oldu. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 2016 yılında burs ücretlerinin artacağını söylemişti. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu ise üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için müjdeli haber verdi. Genel Müdür Aksu, üniversite 1’inci sınıfta okuyan öğrenciler burslarını Ocak ayında değil Kasım ayında alacaklarını açıkladı.

Kimler burstan yararlanabilir?

Kurumun en çok hassas olduğu alanlardan biri olarak kimlere burs veriliyor:

- Herhangi bir üniversitede "ön lisans" öğrencisi olana

- Bir üniversitede "lisans" öğrencisine

- Açık Öğretimde okuyan "önceliğe sahip olan öğrenciler"e. Önceliğe sahip olanlar: Şehit çocuğu veya kardeşi, gazi çocuğuna, anne ve babası ölü olanlara.

- İki yıllık bir üniversiteyi bitirdikten sonra, dört yıllık üniversiteye geçenlere.

- Öğrenci, yüksek lisans yapıyorsa veya doktora öğrencisiyse. (Dikkat edilmesi gereken husus: hazırlık sınıfında okuyan öğrencilere burs verilmemektedir.)

- ÖSYM'nin yaptığı sınavda ilk 100'e giren öğrencilere otomatik olarak verilmesi

- Öğrenci şayet "amatör milli sporcu" belgesine sahipse

Bu maddeleri karşılayanlara kurum tarafından burs verilmektedir.

Kimler krediden yararlanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu hangi öğrencilerin kredi alabileceğini kendi sitesinden yayınladı. Buna göre:

- Üniversitede okuyanlar (Önlisans ve Lisans)

- Herhangi bir iş yerinde çalışmayanlar, asgari ücret almayanlar,

- Vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler

- Ailesinde şehit olan öğrenciler

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş