Meğer iki doz aşı olanlar da aşısız sayılıyormuş

Meğer iki doz aşı olanlar da aşısız sayılıyormuş

Artan vakalara rağmen yoğun bakım ünitelerinde yoğunluk olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. İsmail Cinel, aşının yoğun bakıma yatışların azalmasına katkı sağladığını belirtti. Cinel, iki doz aşı olup üzerinden 5-6 ay geçen vatandaşların da aşısız sayıldığını söyledi.

Hastanede yatanlar aşısız deniliyordu

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İsmail Cinel, aşının yoğun bakıma düşüşleri azalttığını belirterek “Şu anda vaka sayısı 25 binken daha fazla yoğun bakım hastası olması lazımdı. Ama sayı yaklaşık 600-700 civarı. 2’nci pikte 33 bin vaka varken hasta sayısı 6 binlerdeydi” dedi.

İKİ DOZ AŞININ KORUYUCULUĞU 6 AY SONRA BİTİYOR

“Aşısız ne demek?” diyerek konuya açıklık getiren Cinel, iki doz aşısını olan vatandaşların 5-6 ay sonra aşısız olarak değerlendirildiğini çünkü, aşının koruyuculuğunu yitirdiğini söyledi.

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, Prof. Cinel şöyle konuştu:

“Kişi aşı hiç olmamış, ya iki doz aşı olmuş ama üzerinden 5-6 ay geçmiş koruyuculuğu bitmiş ya da iki doz aşı olmuş ama üzerinden 15 gün geçmeden hastalığa yakalanmışlar.

Şimdi tüm Türkiye’de bu rakamları net olarak çıkarabilmek için Sağlık Bakanlığı’ndan izin aldık. Bu izinle birlikte yoğun bakım ve servislerde yatanların aşılı-aşısız oranını çıkaracağız.”

YATANLARIN YÜZDE 95’İ AŞISIZ

“Şu anda 4’üncü pikteyiz. Diğer piklerden farklı olarak delta varyantı ile karşı karşıyayız. Deltadaki sayıları ikinci, üçüncü pikle kıyasladığımızda, hastaneye ve yoğun bakımlara yatışlar daha az. Bunun en önemli nedeni de aşı.

Aşıyla toplumsal bağışıklığı sağlayamadık, fakat aşıladığımız kadarıyla bile bize fayda getiriyor ve daha az hasta yoğun bakıma ve servislere yatıyor.

Şu anda vaka sayısı 25 binken, daha fazla yoğun bakım hastası olması lazımdı. Ama sayı yaklaşık 600-700 civarı. 2’nci pikte 33 bin vaka varken hasta sayısı 6 binlerdeydi.

3’üncü pikte ise 65 yaş üstünü aşıladığımız için toplam hasta sayısı 60 bin olmasına rağmen ağır hasta sayımız 3.500 olmuştu. Fakat şurası çok net. Servise yatanların da yoğun bakımlara yatanların da yüzde 95’i aşısız.

İlgili Haberler