Müteahhit büyükşehir belediyesindeki rüşvet çarkını tek tek anlattı

Müteahhit büyükşehir belediyesindeki rüşvet çarkını tek tek anlattı
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Hizmetler Daire Başkanı B.K.’ya 30 bin lira rüşvet verirken yakalanan müteahhit belediyeye verdiği rüşvetleri anlattı. Müteahhit rüşveti, 780 bin liralık hak edişimi alabilmek için verdiğini söyledi.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, rüşvet iddiaları üzerine, Mali Hizmetler Daire Başkanı B.K. hakkında suç duyurusunda bulundu.
Harekete geçen polis, B.K'yı teknik ve fiziki takibe aldı. B.K., müteahhit Y.Ş. ile telefonda görüşüp 30 bin lira para istedi.
Buluşma yerine giden B.K., 30 bin lirayı aldığı sırada polis baskın yaptı.
Rüşvet almak ve vermek suçundan nöbetçi mahkemeye sevk edilen 2 şüpheli iddiaları kabul etmedi.
B.K.'nın, rüşvet almadığını, maddi sıkıntı içinde olduğu için daha önceden tanıdığı Y.Ş.'nin kendisine 30 bin lira borç verdiğini söylediği öğrenildi.
Müteahhit Y.Ş. de borç para verdiğini söyledi. İki şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Müteahhit Y.Ş., tutuklama kararına itiraz ederek ifadesini değiştirdi.

"PARAMI ALAMADIM"

Yeniden ifade veren Y.Ş., B.K.'nın, belediyeden alacağı olan firma sahiplerinden ödeneklerinin ödenmesi için para istediğini, rüşvetini aldıktan sonra bu kişilere ödeme yapıldığını söyledi.
Y.Ş., belediyeye yol yapım ve bakım işleri yaptığını ve yaklaşık 4.5 milyon lira hak edişi olduğunu, 2020 yılında ödeme aldığını ve geri kalan yaklaşık 780 bin lirayı alamadığını söyledi.
Y.Ş., B.K.'nın, belediyenin ödemelerinin kendisi tarafından yapıldığını söyleyerek problemi çözebileceğini ve karşılığında kendisinden 30 bin lira istediğini açıkladı.
Hak edişini almak için B.K.'ya 30 bin lira vermeyi kabul ettiğini ifade etti. Y.Ş. serbest bırakıldı.

KASADAKİ ÇAY PAKETİNDEN SERVET ÇIKTI

Mesleki kariyerine 20 yıl önce Evci belde belediyesinde zabıta olarak başlayan B.K., 31 Mart seçimlerinin ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na getirildi.
B.K.'nın makam odasındaki kasadan servet çıktı. Kasadaki çay paketinin içinden 135 bin Euro, 36 bin TL, bir tanesi 1 kg'lık külçe olmak üzere yaklaşık 5 kg altın, 13 adet çeyrek altın ebadında basılan özel altın, 75 tam altın, 50 yarım altın, 1059 çeyrek altın, kendisi dahil 8 farklı kişi adına çeşitli bankalara ait 23 adet hesap cüzdanı ve 40 yakın gayri menkul tapusuna el konuldu.
Banka hesapları savcılık tarafından bloke edilirken hesaplarda bulunan paranın miktarı henüz tespit edilemedi.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58