Normalleşme tarihi belli oldu; Türk Hava Yolları yurt dışı seferlerine başlıyor

Normalleşme tarihi belli oldu; Türk Hava Yolları yurt dışı seferlerine başlıyor
Korona virüs nedeniyle yaşanan can kaybından azalma seyri devam ederken, Türkiye'de normalleşme adımları gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın normalleşme takvimini açıklamasının ardından Türk Hava Yolları da normalleşme kararı alarak yurt dışı seferleri için tarih belirledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle iç hat uçuşlarını 20 Mayıs, dış hat uçuşlarını ise 28 Mayıs'a kadar durduran THY, yasakların sonlandırılmasının ardından yeni bir uçuş planı hazırladı. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayan planlamaya göre, Haziran ayında tüm iç hat uçuşlarını başlatmayı düşünen THY, dış hat uçuşlarını ise kademeli olarak gerçekleştirmeye başlayacak. Yasağın ardından ilk etapta uçuşların yüzde 60'nın icra edileceği planlanıyor. 

HAZİRAN'DA PLANLANAN O UÇUŞLAR

Üç aylık düzenlenen uçuş planlamasına göre, Haziran ayında yurt dışına 19 ülkeye 23 noktada haftalık 75 frekans uçuş gerçekleştirilecek. Bu noktalar;

- Kanada Toronto
- Kazakistan Almatı
- Afganistan Kabil
- Japonya Tokyo
- Çin Şanghay
- Güney Kore Seul
- Singapur
- Danimarka Kopenhag
- İsveç Stockholm
- Norveç Oslo
- Almanya'da Frankfurt
- Berlin
- Düsseldorf ve Münih
- Avusturya Viyana
- Hollanda Amsterdam
- Belçika Brüksel
- Beyaz Rusya Minsk
- Gürcistan Tiflis
- Lübnan Beyrut
- Kuveyt
İsrail Tel-Aviv seferlerini icra etmeyi planlıyor.  

UÇUŞLAR KADEMELİ OLARAK ARTIRLMASI PLANLANIYOR

Haziran ayında yurt dışı uçuşlarına başlamayı planlayan Türk Hava Yolları Temmuz ve Ağustos ayında ise uçuşlarını arttıracak. Yapılan planlamaya göre THY Temmuz ayında 74 ülke ve 103 noktaya haftalık 572 frekans, Ağustos ayında ise 98 ülke 160 noktaya 937 frekans uçuş yapmayı planladı. Böylelikle uçuşlar üç aylık dönemde kademeli olarak arttırılacak.  

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş