O ayıp 14 yıl sonra bitiyor

O ayıp 14 yıl sonra bitiyor
2004 yılından beri metal perdelerle çevrili olan Sarayburnu’ndaki dünyanın ilk Atatürk anıtına yapılan ayıp 14 yıl sonra bitiyor.

İstanbul’daki ilk Atatürk Anıtı olan Sarayburnu’ndaki Heykel 2004 yılından beri metal perdelerle çevriliydi. Marmaray Projesi ile birlikte Sarayburnu'nda platformda çalışacak işçiler için yatakhaneler yapılmış, malzemeler depolanmış ve vinçler kurulmuştu. Marmaray projesinin 29 Ekim 2013’te tamamlanmasına ve hizmete girmesine rağmen Atatürk Anıtının çevresi hala metal perdelerle kapalı olmasına tepkiler gelmişti. Atatürk Heykelinin içler acısı hali karşısında Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) harekete geçmişti. Girişimler sonuç verdi, metal perdeler yıkıldı, heykelin önü temizlendi. Atatürk Heykeli molozların içinden çıkartıldı.

İLK ATATÜRK HEYKELİ

Sarayburnu’ndaki Atatürk heykeli Avusturyalı heykeltıraş Heinrich Krippel tarafından yapıldı, 3 Ekim 1926’da Sarayburnu’na dikildi.  İlk Atatürk Anıtı olan heykel,  genç cumhuriyetin  tarihsel kenti modern tarza heykellerle süsleme iradesinin adımıydı.

  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş