Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kademeli normalleşmede ‘işimiz daha zor olacak’ diyerek uyardı. 3 kritik soru sordu

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan kademeli normalleşmede ‘işimiz daha zor olacak’ diyerek uyardı. 3 kritik soru sordu
Kademeli normalleşme önlemleri kapsamında birçok ilde kısıtlamaların gevşetilmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Lokal önlemlerle, seyahat kısıtlaması olmaksızın, salgını kontrol etmek mümkün değil. Dünyada vakalar azalırken bizde artıyor. Böyle davranmaya devam edersek virüs olumlu bir mutasyona uğramadıkça işimiz önceki artışlardan daha zor olacak" açıklamasında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasının ardından uygulanmaya başlanan kademeli normalleşme önlemleri kapsamında birçok ilde kısıtlamaların gevşetilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

“ALINACAK ÖNLEMLER TÜM YURTTA AYNI ANDA UYGULANMALI”

Ceyhan şu ifadeleri kullandı:

"Görünen o ki, ne vatandaş, ne iş yerleri önerilere uymuyor. Ya uymalarını sağlayacağız, ya da İstanbul başta olmak üzere yeni vaka artışlarına hazırlıklı olacağız"

"Lokal önlemlerle, seyahat kısıtlaması olmaksızın, salgını kontrol etmek mümkün değil. Alınacak önlemlerin bütün yurtta aynı anda uygulanması gerekir”

3 KRİTİK SORU SORDU

- Doğu Karadeniz’den her gün kaç kişi başka şehirlere gidiyor?

- Turuncu Mersin ve Tarsus’tan kaç kişi öğlen sarı Adana’ya gidiyor?

- Bunların ne kadarında mutasyonlu virüs var biliyor musunuz?

“Aşı tabi ki koruyucu ama bu kadar kısa sürece ve 18-60 yaş arasındaki sağlıklı kişilerde yapılan Faz 3 çalışma sonuçlarıyla yüzde 100 korunuyormuş gibi yaşamayın lütfen”

“Özetle; dünyada vakalar azalırken bizde artıyor. Böyle davranmaya devam edersek, virüs olumlu bir mutasyona uğramadıkça işimiz önceki artışlardan daha zor olacak.”

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58