PYD/PKK’dan Menbiç’te yeni oyun

PYD/PKK’dan Menbiç’te yeni oyun
PYD/PKK,Suriye'de Fırat Nehri’nin batısındaki Menbiç'teki militanlarını gizlemek için “Menbiç Şahinleri Tugayı” ve “Kuzey Şahinleri Tugayı” adlı iki paravan grubu devreye sokmayı planlıyor.

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, yaklaşık iki ay önce ABD hava desteğiyle ele geçirdiği Menbiç ilçesindeki varlığını sürdürmenin yollarını arıyor. ABD'nin Türkiye'ye verdiği taahhüt gereği ise ilçenin terör örgütü IŞİD'ten kurtarılmasının hemen ardından, PYD/PKK unsurlarının Menbiç'i terk edip burayı Arap savaşçılara bırakması gerekiyordu.

Türkiye'nin ısrarları sonucu, ABD yönetimi bir kısım militanını Fırat Nehri'nin doğusuna dönmesini sağlasa da ilçede çok sayıda militan varlığını sürdürüyor.

Menbiç'teki varlığını gizlemek için "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) adını kullanan PYD/PKK, bunun kendi militanları dışında çok sayıda örgütü bir araya getiren bir çatı olduğunu iddia ediyor.

Türkiye'nin baskılarıyla ABD'nin de zor duruma düşmesinin ardından, PYD/PKK, yeni paravanlarını devreye sokmak üzere. 

YÜZLERCE FİLAMA YAPILDI

Terör örgütü, Suriye'nin kuzeydoğusunda Haseke ilinin Kamışlı ilçesindeki bazı atelyelerde, iki yeni paravan örgütü için yüzlerce flama yaptırdı. Flamalardan birinin üzerinde "Menbiç Şahinleri Tugayı", diğerinde "Kuzey Şahinleri" yazıyor.

PYD/PKK’nın kullandığı sarı fon ve yeşil renklerle tasarlanan flamaların her ikisinde de örgüt adları, Fırat Nehri’ni temsil eden dalgalı kalın mavi bir çizginin üzerinde bulunuyor.

Terör örgütü, Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Haseke ili ile Ayn el-Arab (Kobani) ve Afrin ilçelerine hakim durumda. Fırat Nehri’nin batısında ilerleme çabası süren örgüt, "IŞİD’le mücadele" adı altında Menbiç ilçesinin ardından Türkiye sınırındaki Cerablus-Azez hattını da alarak Reyhanlı ilçesinin karşısındaki Suriye topraklarına kadar genişlemeyi hedefliyor. PYD/PKK, bu kuşakla Türkiye-Suriye arasında bir duvar işlevi görerek iki ülkenin coğrafi bağlarını koparmanın peşinde.

 

 

 

Etiketler: , , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş