"Rusya'nın, Akkuyu'da askeri deniz üssü olacak"

"Rusya'nın, Akkuyu'da askeri deniz üssü olacak"
Rusya'nın Mersin Akkuyu Nükleer Tesisi'nin bulunduğu bölgede "askeri deniz üssüne sahip olacağını" ifade eden CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, "Askerlerimizi şehit eden ülkeye nükleer santral veriliyor, yetmiyor bir de askeri üs olarak kullanılsın diye liman veriliyor" dedi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, İdlib'de 36 askerin şehit olduğunu anımsatarak AKP'nin yanlış dış politikasıyla böyle bir acı olayın ortaya çıktığını ifade etti.

İdlib'de askerlerin Rus uçaklarıyla ve Rusya'nın temin ettiği silahlarla şehit edildiğini ifade eden Antmen, Akkuyu Nükleer Tesisi'nin inşaatının da Rusya tarafından yapıldığını ve bu tesisin Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından yönetildiğini belirtti.

"ASKERİ ÜS OLARAK KULLANILSIN DİYE..."

Kurumun, faaliyet alanını genişleterek 'Türkiye'nin geleceğini ilgilendiren kararlar aldığı' iddiasında bulunan Antmen, "Mevcut maddelerde olmayan ancak yapılan değişiklikle denizcilik, limancılık, depolama, yükleme, boşaltma, taşımacılık ve nakliyecilik gibi alanlar faaliyet kapsamı içine alındı. Askerlerimizi şehit eden ülkeye istihbarat yapsın diye tam bir özerklikle nükleer santral veriliyor, yetmiyor, bir de askeri üs olarak kullanılsın diye liman veriliyor" dedi.

"DERHAL DURDURULMASI GEREK"

"Rusya'yla meydana gelecek bir askeri uyuşmazlıkta Akkuyu'da neler olacak?" sorusunu yönelten Antmen, "Rusya, Akkuyu'da tam bir serbestliğe sahip olacak, hesap vermeyecek, denetlenmeyecek. Mersin Akkuyu'da bir askeri deniz üssü olacak. İkmal ve lojistik buradan sağlanacak. Rusya ile savaşa gidilirse düşman ülkenin elinde kendi memleketimizin ortasında bir liman ve bir nükleer santrali olacak." dedi.

Antmen, Akkuyu'da devam eden inşaatın derhal durdurulması gerektiğini ifade etti.

  • Yorumlar 25
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş