Savaş uçakları yine bombaladı

Savaş uçakları yine bombaladı
Türkiye sınırındaki Çobanbey'in güneyine düzenlenen hava saldırısında IŞİD hedefleri vuruldu. Saldırıdan yaklaşık iki saat sonra açıklama yapan Genelkurmay, IŞİD'e ait üç binanın yerle bir edildiğini duyurdu.

Suriye'nin sınır ötesi harekâtı Fırat Kalkanı, 25'inci gününe girdi. Dün IŞİD'i bombalayan savaş uçakları, bugün bir kez daha saldırı gerçekleştirdi.

Bölgedeki kaynaklar, uçakların Çobanbey kasabasının (Rai) güneyindeki IŞİD mevzilerini vurduğunu bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığı ise, saldırıdan yaklaşık iki saat sonra bir açıklamayla operasyonu duyurdu.

Açıklamada, "11.53-12.26 saatleri arasında Tatimus ve Kunah Tira bölgelerine Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlenmiş, bölgede tespit edilen DAEŞ’e ait üç adet sabit hedef (bina) ateş altına alınarak içindekilerle beraber imha edilmiştir. Hava taarruzunu icra eden savaş uçaklarımız emniyetle üslerine dönmüşlerdir" denildi.

Ayrıca aynı noktada bir de bomba yüklü araç patladı ve kulakları sağır eden gürültü Türkiye tarafından da duyuldu.

Kilis'in Suriye sınırında bu sabah erken saatlerden itibaren yoğun hareketlilik görüldü. Arpakesmez Köyü’nün karşısındaki Suriye topraklarında araç hareketliliği dikkat çekti. Türkiye'nin desteğiyle Çobanbey ve Azez bölgesindeki iki ayrı noktadan El Bab'a ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları, iç kesimlerdeki bazı noktalarda IŞİD militanları ile çatışıyor.

Türkiye'nin 24 Ağustos'ta başlattığı sınır ötesi harekât Fırat Kalkanı ile Cerablus ve Azez arasındaki sınır hattı IŞİD'den temizlendi. ÖSO güçleri onlarca köyü IŞİD ve PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin elinden aldı. Harekâtta yeni hedef ise, daha güneydeki IŞİD'in merkezi El Bab.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş