Selvi: "Kabinede MHP'li Bakan beklemeyin"

Selvi:
Hükümete yakın gazetecilerden Abdülkadir Selvi köşesinde, 24 Haziran'dan sonra gerçekleşen Bahçeli, Erdoğan görüşmesinin detaylarını yazdı. Selvi 'Kabinede MHP'li Bakan olmayacağını' iddia etti.

Hükümete yakın gazetecilerden Abdülkadir Selvi köşesinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmenin detaylarını yazdı. Selvi, 'kabinede MHP'li bakan olmayacağını' iddia etti.

Selvi'nin yazısı şöyle:

Bahçeli görüşme öncesinde bir jest yaptı, ”Biz ne dersek, o olacaktır” diyen Sefer Aycan’ı Genel Başkan Yardımcılığı görevinden aldı. Böylece ‘cumhur ittifakı’nın ruhuna zarar verecek adımlara izin vermeyeceğini gösterdi.

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi 24 Haziran’dan sonraki en kritik görüşmeydi. İki lider, 40 dakika süren görüşmede yeni süreci ele aldılar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmenin başında seçimlerdeki katkısından dolayı Bahçeli’ye teşekkür ettiği, ardından ise yeni sistem hakkında bilgi verdiği söyleniyor. İki liderin, ‘cumhur ittifakı’nın yeni dönemde devam etmesi konusunda tam bir mutabakat içinde oldukları ifade ediliyor. MHP’de, ‘cumhur ittifakı’nın, ‘cumhur iktidarı’na dönüştürülmesi beklentisi içinde olanlara rağmen Bahçeli bu kapıyı hiç açmadı. O nedenle yeni dönemde kabinede MHP’li bakanların yer alması gündemde değil. MHP’nin, Binali Yıldırım’ın Meclis Başkanlığı’na olumlu baktığı ancak hükümet kuruluşunda takdiri tamamen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bıraktığı söyleniyor.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş