Trabzonspor'a Trabzon'da protesto 'Kendi kalelerine gol attılar'

Trabzonspor'a Trabzon'da protesto 'Kendi kalelerine gol attılar'
Trabzon Uzungöl'de Bordo Mavi Enerji şirketi tarafından yapılmak istenen HES projesini Trabzonlular protesto etti.

Trabzon'un Çayraka ilçesi Uzungöl'de Trabzonspor'un şirketi olduğu belirtilen Bordo Mavi Enerji tarafından HES projesi yapılmak istenmişti. Danıştay başvuru üzerine bunu iptal etmişti.

Ancak daha sonra proje yeniden başlatıldı. Bunun üzerine yüzlerce Trabzonlu toplanarak kararı protesto etti.

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Mehmet Keleş, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

"Daha önce Trabzonspor’un sahibi olduğu 'Bordo Mavi Enerji' adındaki şirket adıyla ruhsatı alınan Uzungöl HES, 2012 yılında ÇED raporu almıştır. Turizme ve çevreye vereceği zararını öngören bölge insanlarımız çok güçlü şekilde projeye karşı çıkmış ve hukuki yola da başvurmuştur.

Trabzon İdare Mahkemesi'nin eksik inceleme ile verdiği karar önce Danıştay’dan bozulmuş, ancak FETÖ etkisinde hazırlanan raporlar neticesinde maalesef davanın reddine karar verilmiştir.

Trabzonspor bu projeyi gündeme getirdiğinde doğa kıyımı ile elde edilecek gelirin sporun ruhu ile bağdaşmaması nedeni ile hem Trabzon’da hem de deplasman maçlarında taraftarların yoğun protestosu ile karşılaşmış, neticede taraftarlarının arzusu doğrultusunda projeyi atıl bırakmıştır. 2018 yılına gelindiğinde ise Bordo Mavi Enerji adlı şirketin adresi Trabzon Ortahisar’dan, İstanbul Bakırköy semtine taşınmış, 2021 yılında ise şirketin ortaklık yapısı ve yönetim kurulu da değişmiştir. Şu an Trabzonspor’un bu şirkette var olup olmadığı bilinmemektedir.

Ancak şunu da ifade edelim; bu projenin arkasında ister Trabzonspor olsun ister olmasın bizim için değişen bir şey de yoktur. Biz Uzungöl de HES istemiyoruz. Bunu net bir şekilde ifade ediyoruz ve bu projeden vazgeçilmesi için hukuk içinde her türlü meşru hakkımızı kullanacağımızı da ilan ediyoruz. Başka Uzungöl yok her derede HES’lerin var ama bu ülkede başka Uzungöl yok. Uzungöl Trabzonspor'un kalesidir Trabzonspor bu proje ile kendi kalesine gol atmıştır."

İlgili Haberler