Sezer, bir tesiste düzenlenen AFAD gönüllüleri sertifika töreninde, Türkiye’nin yüksek afet riskine sahip bir ülke olduğunu belirtti.
Sezer, bir tesiste düzenlenen AFAD gönüllüleri sertifika töreninde, Türkiye’nin yüksek afet riskine sahip bir ülke olduğunu belirtti.
Türkiye’nin hemen hemen her yerinde afetlerin meydana gelebileceğini söyleyen Sezer, sel, deprem, yangın ve heyelan gibi afetlere dikkat çekti ve yakın zamanda Tokat Sulusaray’da merkezli bir depremin Yozgat ve çevre illeri etkilediğini, artçı sarsıntıların devam ettiğini ifade etti.
Sezer, afetlerle mücadelede en önemli unsurun riskleri azaltmak olduğunu vurguladı. Türkiye’nin kriz yönetimi kapasitesinin dünya çapında önde gelenler arasında olduğunu söyledi ve şunları ekledi:
“Afetlerde de bunu görebilirsiniz. Belki de dünya tarihinin en büyük depremlerinden birini 6 Şubat’ta, 20 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremde yaşadık. Bu depremden altı ay sonra, barınma sorunları da dahil olmak üzere birçok problemi çözmüş bir ülkeyiz. Şimdi kalıcı konutları teslim ediyoruz ve afet sonrası iyileştirme konusunda da çok başarılıyız.”
AFETLERDE GÖNÜLLÜLER ÖN SAFLARDA
Vali Sezer, afetlerde gönüllülük sistemi sayesinde risklerin azaltıldığını belirtti. Türkiye’de gönüllülük sisteminin iyi bir seviyeye geldiğini söyleyen Sezer, “Hem Türk Kızılay hem de AFAD gönüllü sistemimiz 4 yıllık bir geçmişe sahip. 6 Şubat depreminden önce yaklaşık 500-600 bin gönüllümüz vardı, şimdi ise afet gönüllülerimizin sayısı yaklaşık 1,5 milyona ulaştı.” dedi. Sezer, her türlü afette gönüllülerin en ön saflarda yer aldığını vurguladı.
Kurumların akreditasyonu için çalışmalar yürüttüklerini belirten Sezer, yıl sonuna kadar 2 bin kişinin arama kurtarma görevlerinde yer almasını hedeflediklerini söyledi. Edirne’yi arama kurtarma faaliyetlerinde bir merkez haline getirmeyi amaçladıklarını ve Balkan üniversitelerinin katılımıyla bir arama kurtarma yarışması düzenleneceğini de ekledi.
Edirne AFAD Müdürü Elvan Kaya ve AFAD gönüllüsü Selda İnanç’ın konuşmalarının ardından, Vali Sezer, Destek AFAD Gönüllüsü olarak 44 kişiye sertifikalarını takdim etti. Programa Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal ve AFAD ekibi de katıldı.