Valiler için yeni genelge

Valiler için yeni genelge
Valiler, toplumun tüm kesimlerine ulaşmak için bulundukları illerde her ay düzenli toplantılar yaparak vatandaşın talep ve sorunlarını dinleyecek.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla 81 ile konuya ilişkin  gönderilen genelgede, bulundukları illerde devletin ve hükümetin temsilcisi olan  valilerin, vatandaşların istek, öneri ve şikayetlerini alıp değerlendirmekle  görevli oldukları vurgulandı. Valilerden, görevlerini yerine getirirken  vatandaşların müracaatlarını beklemeden doğrudan temas kurmak suretiyle, toplumun  tüm kesimlerine daha geniş bir şekilde ulaşmaları istendi.

Genelgeye göre, valilerin başkanlığında basına kapalı olarak  kaymakamlar, il idare şube başkanları ile toplumun farklı kesimlerinin katıldığı  düzenli toplantılar yapılacak. Yine valilerin koordinesinde bir yıl içerisinde,  ildeki bütün muhtarları kapsayacak şekilde planlama yapılarak, her ay il  merkezinde ve ayrı ayrı her ilçede muhtarlar ile bir araya gelinecek.

EKONOMİK TOPLANTILAR DA YAPIALCAK

Valilerin başkanlığında ilin ekonomik durumunu ve potansiyelini, ilde  devam eden kamu ve özel sektör yatırımlarını ve istihdam konularını  değerlendirmek amacıyla; şehrin ekonomik aktörleri, esnaf, iş adamı ve onların  oluşturduğu meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile yılda iki kez toplantı  yapılacak.

Ekonomik toplantıların yanı sıra vali veya kaymakamların katılımıyla  ilçe, bölge, mahalle ve köylerde, doğrudan vatandaşın istek, şikayet ve  önerilerini dile getirebilmeleri amacıyla her ay buluşma imkanı sağlanacak.

Genelgede, kaymakamların ilçelerde; emniyet müdürü, Jandarma komutanı,  ilgili kamu görevlileri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile kaymakamların  belirleyeceği ve toplantıya katılımında fayda bulunan kişiler veya kurum ve  kuruluşların yöneticileri, muhtarlar ve vatandaşla düzenli olarak her ay ayrı bir  yerde bir araya gelmelerinin büyük önem arz ettiğine dikkat çekildi.

Genelgede, ayrıca, asker, jandarma, polis, korucu ve 15 Temmuz sivil  şehit ailelerinin düzenli olarak ziyaret edileceğinin ve eğitim alanında okul  müdürleri, öğretmenler ve okul aile birliği yöneticileri ile düzenlenecek  toplantılarda bir araya gelineceğinin altı çizildi.

Valilerden, söz konusu toplantıların sonunda düzenlenecek  değerlendirme raporlarını da İçişleri Bakanlığına göndermeleri istendi.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.