Yanan yurdu Milli Eğitim mi tavsiye etti?

Yanan yurdu Milli Eğitim mi tavsiye etti?
Aladağ'da 11'i öğrenci 12 kişiye mezar olan yurt yangını faciası ile ilgili ailelerden "yurdu bize İlçe Milli Eğitim tavsiye etti" iddiası geldi.

Adana Aladağ'daki 11 çocuk ve 1 yurt çalışanının hayatını kaybettiği yangında, Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebeleri Yardım Derneği'ne ait kız yurdunda öğrencileri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin yönlendirdiği ortaya çıktı.

Aladağ Başsavcılığı'nda ‘şikâyetçi' sıfatıyla ifade veren velilerden Mehmet Karataş yangın faciası ile ilgili  “Köyümüzde okul olmadığından Aladağ'a geldik. Milli Eğitim bize bilgi vermedi, rehberlik etmedi. Aladağ'da başka kız öğrenci yurdu olmadığından kızımızı bu yurda yazdırmak zorunda kaldık. Yurdun yetkilileri evimize gelerek, ‘Dini eğitim de vereceğiz, namazını, niyazını öğreteceğiz' demişler. Kızımı yazdırmaya gittiğimde yurtta görevli Mahmut Deniz'e ‘Yurt devlet destekli mi?' diye sordum. ‘Devlet destekli' dedi. Ben de ‘Devlet bu yurdu boş bırakmaz' diye düşündüm.” diye ifade verdi.

Bir başka veli İsmail Bagir ise muhtarları Yaşar Altunbaş'ın kendisini arayarak Milli Eğitim'deki arkadaşların bu yurda yönlendirdiklerini söylediğini anlattı ve sözlerine şöyle devam etti: “Yurda verecek param olmadığını söyledim. Muhtar ‘Problem değil, Aladağ Milli Eğitim işi halledecek' dedi. Sonra muhtar kızlarımı yurda kaydetti.”

“MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BİZİ YÖNLENDİRDİ”

Velilerden Hasan Maden“Aladağ'da başka yurt bulunmadığından Aladağ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bizi bu yurda yönlendirdi. Biz de gidip kaydını yaptırdık” derken kızı yangından yaralı kurtulan Ali Köylü de şunları söyledi: “İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş bize yurt imkânı olmadığını, Kozan'a gönderebileceğimizi söyledi. Kozan uzak olduğundan kaydettiremeyeceğimizi söyledim. Bunun üzerine burada özel yurt olduğunu ve kayıt yaptırabileceğimizi söyleyip bizi yönlendirdi.”

MÜDÜR AKTAŞ: KENDİLERİ BİLİR

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre; halen Milli Eğitim Müdürlüğü görevine devam eden Mehmet Aktaş, bu iddiaları sorması üzerine, “Hukuki süreç devam ediyor. Beyan vermeye yetkim yok. (velilerin kendisini suçlaması ile ilgili) kendileri bilir, bir şey demiyorum” diye konuştu.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş