3 Temmuz 2022 Pazar
İstanbul Hava durumu İstanbul 26°C
Doviz verileri
  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
YAZARLAR
Ahmet TAKAN
Ahmet TAKAN

IŞİD'ci katil öldürüldü...

[email protected]
+
Aa
-
25 Nisan 2019 Perşembe

Çabuk unutuyoruz!..

Türkiye, 22 Aralık 2016 gecesi, terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan 2 Türk askeri Sefer Taş ve Fethi Şahin'in yakılarak infaz edildiğine dair sosyal medyaya servis edilen görüntülerle sarsılmıştı. Çok büyük infial yaratan görüntülere, dönemin yetkilileri "inceliyoruz" açıklaması yapmaktan öte bir izah getirememişti. Dönemin Millî Savunma Bakanı da askerlerimizin IŞİD terör örgütü tarafından kaçırıldığını kabul etmiş kamuoyunu aydınlatma görevini bu noktadan ileriye götürememişti. Yetkililer, uzunca bir süre kendilerine yöneltilen, "Mehmetçiklerimize sağ veya cansız olarak ulaşıldı mı" sorularını hep yanıtsız bırakmıştı. Hafızam beni yanıltmıyorsa, sadece Sefer Taş'ın acılı babası basına açıklama yaparak, "oğlunun IŞİD tarafından  şehit edildiğinin kendisine resmen bildirildiğini" söylemişti. Sonra?.. Takibi de bıraktık!.. Şehit Mehmetçiklerimiz baba ocaklarına bile getirilemedi. Hâlâ," ne oldu" diye soran bile yok!.. Ama, şehit üzerinden hamaset yaparken mangalda kül de bırakmıyoruz!..

İlhami Balı... Kod adı, Ebubekir... Kim bu şerefsiz?... Terör örgütü IŞİD'in sözde sınır emiri... İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan kırmızı bültenle aranıyor. 2 Mehmetçiğimizin yakılarak infaz edilmesi, Diyarbakır HDP mitingine yapılan bombalı saldırı, Ankara garı ve Suruç'taki canlı bomba saldırılarının talimatçısı olarak biliniyor. İstihbarat ve güvenlik birimlerimizin bu kahpeyi ele geçirmek maksadıyla uzun süredir iz sürdüğünü biliyorum. Önceki gün çok önemli bir bilgiye ulaştım. İlhami Balı'nın öldürüldüğüne dair. Güvenilir kaynaklardan teyit istedim. Doğrulandı... Devam eden operasyonların sekteye uğratılmaması için şu kadarını yazmak için izin  alabildim;

"2018 yılı Ekim ayı içerisinde, Suriye-Irak sınırında Hecin bölgesinde koalisyon uçaklarının bombardımanı sırasında İlhami Balı, 30'a yakın IŞİD teröristi ile birlikte öldürüldü. Şehit askerlerimizin naaşlarının Türkiye'ye getirilmesi için çalışmalar sürüyor."

***

İç siyasete dönelim... "Türkiye İttifakı" çağrısı ile devam eden tartışmalara... Türkiye'nin önünde çözmesi gereken devasa sorunlar var;

Ekonomik kriz, Hatay, Kıbrıs, Ege, Suriye, Irak, terör, S-400'ler, F-35'ler...

Siyasi kulisler kaynıyor; Mayıs ayının sonunda millî mutabakat hükümetinin  kurulabileceği iddia ediliyor..." Bu çizgide ya sarayda liderler zirvesi yapılacak ya da Cumhurbaşkanı tek tek liderlerle bir araya gelerek bu fikrini açıklayacak. Daha sonra uzlaşan partilerin, vereceği üyelerle komisyon kurulacak ve ardından her partinin TBMM'deki temsil oranı kapsamında yeni kabine oluşturulacak. Ayrıca  kabine üyelerinin TBMM'den çıkması için değişiklik yapılacak" diye oldukça iddialı konuşan AKP kurmaylarına rastlıyorum. Söz konusu iddiayı tekrarlayan saraya yakın bir AKP kurmayı, "TBMM'den çıkmayan kabine üyeleri son dönemde toplumda, kamuoyunda ve özellikle AKP içinde ciddi sıkıntılar yarattı" dedi. Bu çalışmaların Mayıs ayı sonu itibarıyla bitirilmesi planlanıyormuş. Belki biraz sarkabilirmiş... Bunun yanı sıra partilerin grup başkan vekillerinin daha temkinli olmaları yani TBMM ortamını gerecek adımlardan kaçınmaları da istenecekmiş. TBMM'de uyumlu çalışma esas olacakmış... "Türkiye İttifakı" sadece partileri değil, tüm sivil toplum kuruluşlarını kapsayacakmış. R.Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde yapacağı açıklamalarla konu daha da netlik kazanacakmış.

"Gel de inan" demeden geçemiyorum!.. "CHP'de Türkiye İttifakı" çağrısının  samimi olup olmadığı tartışılıyor. Parti içinde keskin görüş ayrılıkları mevcut.   "Millî mutabakat hükümeti" konusunda görüşler pek olumlu değil. Özellikle Cumhurbaşkanı ve cumhur ittifakı partilerinden yapılan açıklamalar ciddi anlamda sorun olarak karşılanıyor. Bir CHP kurmayına sordum, "bu noktada samimi bir adım görmüyoruz. Bu rejimden vazgeçilmezse gerçekleşmesi çok zor" dedi. Kemal Kılıçdaroğlu'na düzenlenen organize linç girişimi CHP'de büyük travma yarattı. İktidar kanadının bunu telafi etmek için ciddi ve samimi adımlar atması gerekiyor...

AKP iktidarından yeni bir oyalama, zaman kazanma hamlesi mi?.. Test edilip görülmesi gerek!.. Kuvvetler ayrılığına dönmeden "millî mutabakat hükümeti" nin ne manası olur? R. Erdoğan'ın yeni koltuk değnekleri olmaktan öte geçebilirler mi?.. Kabinenin tekrar milletvekillerinden oluşması düşüncesi... Kaldırılan gensoru müessesi geri getirilmez ise ne anlam ifade edecek?.. Adı "millî mutabakat hükümeti" diye işlevsiz parlamentoyla yola devam etmeyi kabul mü edeceğiz?..

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, TBMM'nin 23 Nisan özel oturumunda, "Türkiye İttifakı" çağrısına karşı verdiği 6 maddelik mesaj çok önemli. Saraydan atılacak adımlar ve gelecek cevaplar ile neyin ne olduğu/olacağı test edilecek!..

 

DİĞER YAZILARI
TÜM YAZILARI
DİĞER YAZARLAR
Milliyetçilik ileriye atılıştır
Milliyetçilik ileriye atılıştır
Ahmet B. ERCİLASUN
Milliyetçilik ileriye atılıştır
Mahmut Hoca'nın Müslümanlık anlayışına Diyanet ne der?
Mahmut Hoca'nın Müslümanlık anlayışına Diyanet ne der?
Arslan TEKİN
Mahmut Hoca'nın Müslümanlık anlayışına Diyanet ne der?
Otokrasi kalkınma için bir tehdittir
Otokrasi kalkınma için bir tehdittir
Esfender KORKMAZ
Otokrasi kalkınma için bir tehdittir
Yine mi idam?
Yine mi idam?
Fatma ÇELİK
Yine mi idam?
Eğitim sistemindeki yarış ve gelecek kaygısı
Eğitim sistemindeki yarış ve gelecek kaygısı
Gülay TUNÇEL
Eğitim sistemindeki yarış ve gelecek kaygısı
Emekliler; Gelin canlar bir olalım
Emekliler; Gelin canlar bir olalım
Orhan UĞUROĞLU
Emekliler; Gelin canlar bir olalım
Madımak'a gözleri kapalı bakanlar...
Madımak'a gözleri kapalı bakanlar...
Yavuz Selim DEMİRAĞ
Madımak'a gözleri kapalı bakanlar...