Yılda 19 milyon kişi canından oluyor. Covid-19 bile yanında masum kalıyor

Yılda 19 milyon kişi canından oluyor. Covid-19 bile yanında masum kalıyor
BM Genel Sekreteri Guterres, insanlığın doğaya karşı verdiği savaşın "intihar girişimi" olduğunu söyleyerek, "Hava ve su kirliliği yılda 9 milyon kişinin ölümüne neden oluyor ve bu rakam, korona virüs (corona virüsü) pandemisinin neden olduğu kayıplardan 6 kat daha fazla" dedi. Guterres, "Gezegen için bir aşı yok. Doğanın bir kurtarıcıya ihtiyacı var" dedi.

AA'nın haberine göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, insanlığın doğaya karşı verdiği savaşın "intihar girişimi" olduğunu, bozulan gezegenin onarımının sadece "Ahlaki bir test" değil aynı zamanda 21. yüzyılda herkesin önceliği olması gerektiğini söyledi.

Guterres, Columbia Üniversitesi'nde düzenlenen panelde, "Gezegenin Durumu" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. "Gezegenin bozulduğunu" ve dünyanın karşı karşıya kaldığı bu kaosun ana nedeninin insanların faaliyetleri olduğunu vurgulayan Guterres, biyoçeşitliliğin çöktüğünü, 1 milyon türün neslinin tükenme riskiyle karşı karşıya kaldığını, çöllerin büyüdüğünü, sulak alanların kaybolduğunu ve her yıl 10 milyon hektar ormanın yok olduğunu aktardı.

PANDEMİDEN DOKUZ KAT FAZLA

Guterres, "Hava ve su kirliliği yılda 9 milyon kişinin ölümüne neden oluyor ve bu rakam, korona virüs pandemisinin neden olduğu kayıplardan 6 kat daha fazla" dedi.

Bulaşıcı hastalıkların yüzde 75'inin hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar olduğuna işaret eden Guterres, dünyanın aynı zamanda iklim felaketi ile karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

GEZEGEN İÇİN AŞI YOK

İnsanlığın doğaya karşı verdiği savaşın "İntihar girişimi" olduğunu söyleyen Guterres, "Bozulan gezegenin" onarımının sadece "Ahlaki bir test" değil aynı zamanda 21. yüzyılda herkesin önceliği olması gerektiğini söyledi. Guterres, "Gezegen için bir aşı yok. Doğanın bir kurtarıcıya ihtiyacı var" dedi.

Kaynakların artık bozulan gezegene daha fazla yük olacak şekilde kullanılamayacağına işaret eden Guterres, "Yeşil düğmeye" basma ve dünya ekonomisini dönüştürme zamanı geldiğini söyledi.

Guterres, "Covid-19 sonrası iyileşme ve gezegenin onarımı madalyonun iki yüzü olmalı" değerlendirmesinde bulundu.

kkkkkkkkk.jpg

  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58