15 Mart Cuma 2019 Reyting sonuçları açıklandı!

15 Mart  Cuma 2019 Reyting sonuçları açıklandı!
15 Mart Cuma 2019 reyting sonuçları açıklandı mı? İstanbullu Gelin mi, Kızım mı, Gülperi mi, Arka Sokaklar mı reytinglerde birinci geldi? Merak konusu oldu. İşte detaylar...

15 Mart Cuma günü reyting sonuçları açıklandı. Dün akşam ekranlarda yer alan İstanbullu Gelin mi, Kızım mı, Gülperi mi, Arka Sokaklar mı, Gülperi mi reytinglerde birinci geldi. İşte detaylar…

REYTİNG SONUÇLARI AÇIKLANDI

15 Mart 2019 reyting sonuçlarına göre Total'de Kanal D'nin sevilen dizisi "Arka Sokaklar" 1. sırada, "Fatih Portakal ile Fox Ana Haber" 2. sırada, "Arka Sokaklar" dizisinin özeti ise 3. sırada yer aldı.

AB grubunda "Arka Sokaklar" dizisi zirvede yer alırken, "Fatih Portakal ile Fox Ana Haber" 2.sırada, "Arka Sokaklar" dizisinin özeti ise 3. sırada yer aldı.

REYTİNG NEDİR

Ölçümünün İngilizce karşılığı Audience Measurement olup, izlenme oranı, izlenme payı ve benzer verilerin sağlanması amacıyla yapılan ölçümlerin tümüdür. İzleyici Oranı (reyting) ortalama izlenme oranıdır. Bir program diliminde veya zaman diliminde her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdesini gösterir. İzlenme Payı, bir kanalın belli bir zaman diliminde toplam izleyiciden almış olduğu payı gösterir. TNS ölçümün yapılacağı illerde bir araştırma yaparak orada yaşayanların bölgede yaşayan insanların demografik özellikleri ve sosyo-ekonomik statüleri hakkında ayrıntılı bilgi toplar. Ardından söz konusu bölgenin yapısını temsil etme yeteneğine sahip ailelerden oluşan bir izleyici paneli oluşturulur. Reyting ölçümü yapılması için seçilecek ailelerin bulunduğu şehirlerin 5 yaşın üzerinde olup kentli nüfusa sahip olması gözetilir. (yaklaşık 41 milyon kişilik bir nüfusa karşılık gelir).şu anda yapılan reyting ölçümleri 2201 evde, 2801 rating aleti takılarak yapılmaktadır. ( o evdeki tüm televizyonlara bu aletten takılır) peoplemeter adı verilen bu reyting aletinin özel bir kumandası vardır. Bu kumandayla o anda televizyon seyretmekte olan kişi sayısı ve bunların kim olduğu da gözlemlenebilir. (evdeki her aile bireyine bir numara tahsis edilmiştir. Örneğin 1 numaralı düğme babanın, 2 numaralı düğme annenin, 3 ve 4 numaralı düğme çocukların gibi. Aile bireyleri, televizyon izlemeye başladıkları anda ve izlemeyi bıraktıkları anda kumanda cihazında kendilerine ait düğmeye basarlar. Ayrıca 9 dakikada bir “aynı kişiler mi?” sorusu görülür. Böylece aile bireyleri izlemeyi bitirme ve başlama anlarında kişisel düğmelerine basmaları konusunda uyarılmış olurlar)

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.