3,8 milyar kişinin serveti 26 zenginin servetine eşit

3,8 milyar kişinin serveti 26 zenginin servetine eşit
Dünyanın en zengin 26 kişisinin serveti dünyanın en fakir % 43’ünün sahip olduğu servete eşit durumda. Bu durumda yaklaşık 3.8 milyar kişinin serveti sadece 26 kişinin servetine eşit oluyor.

Le Monde’un haberleştirdiği Oxfam’ın yayınladığı raporuna göre, dünyanın en zengin 26 kişisinin serveti dünyanın en fakir % 43’ünün sahip olduğu servete eşit durumda. Bu durumda yaklaşık 3.8 milyar kişinin serveti sadece 26 kişinin servetine eşit oluyor.

Medyascpoe’un derlediği habere göre, Oxfam yayınladığı raporda hükümetleri zengin kişilerin daha fazla vergilendirilmesi konusunda harekete geçmeye çağırıyor. Rapora göre zenginlerin serveti 2018 yılında 900 milyar dolar daha arttı.

Oxfam Uluslararası’nın baş direktörü Winnie Byanyima zenginler ve fakirler arasındaki uçurumun giderek genişlediğini ve bu durumun dünyada öfkeyi arttırdığını belirtti. Byanyima hükümetlerin zenginlerden ve işyerlerinden daha fazla vergi alması gerektiğinin de altını çizdi.

Oxfam eşitsizlik üzerine raporlarını her yıl Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu öncesinde yayınlıyor. Forbes dergisi ve Credit Suisse verilerinden derlenen bilgilere göre dünyanın en zengin 26 kişisinin serveti dünya üzerindeki 3.8 milyar insanın servetine eşit.

Dünyanın en zengin kişisi ise 112 milyar dolarlık servetiyle Amazon sitesinin sahibi Jeff Bezos oldu. Bu servet Etiyopya’nın sağlığa ayırdığı bütçeye eşit. Oxfam ayrıca dünyadaki milyarder sayısının 2008 finansal krizinden bu yana iki katına çıktığını da ekliyor. Raporda zenginlerin ve zenginliğin yeterince vergilendirilmediği ve yeterince vergilendirilme olsaydı hükümetlerin kamusal hizmetleri yerine getirebilecekleri belirtiliyor.

Rapor ayrıca Brezilya ve İngiltere gibi bazı ülkelerde en fakir % 10’luk kesimin bütçelerine oranla zenginlere göre daha fazla vergi verdikleri bulgusunu da paylaşıyor. Rapor tüm dünyada zenginlerin vergilendirilmesi ile ilgili tartışmalar sürüyorken geldi. Fransa’da Sarı Yelekliler ve ABD’de çeşitli çevrelerde zenginlerin daha fazla vergilendirilmesi meselesi bir süredir dillendiriliyor.

Etiketler: , , ,
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş