ABD’den Cerablus açıklaması

ABD’den Cerablus açıklaması
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, Cerablus’un güneyindeki çatışmalara ilişkin “bu çatışmaları kabul edilemez buluyoruz” dedi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, TSK’nın “Fırat Kalkanı” operasyonuna ilişkin olarak Cerablus’un güneyinde çatışmalara ilişkin haberleri yakından izlediklerini belirterek “bu çatışmaları kabul edilemez buluyoruz” dedi.

Peter Cook, Cerablus operasyonu sırasında yaşanan çatışmaları New York Times gazetesine gönderdiği bir e-postada değerlendirdi. Cook şunları söyledi:

“IŞİD’in artık bulunmadığı Cerablus’un güneyinde Türk silahlı kuvvetler, bazı muhalefet grupları ve SDG ile bağlantılı birlikler arasındaki çatışmalara ilişkin haberleri yakından izlerken bu çatışmaları kabul edilemez bulduğumuzu  açıkça ifade etmek istiyoruz.”

Pentagon sözcüsü, “Zaten bu kalabalık bir savaş alanı. Bu nedenle ki silahlı tüm oyuncuları hemen çatışmaları durdurmaya ve ihtilafa son vermek için gereken önlemleri almayı çağırıyoruz” diye ekledi.

ABD'Yİ ZOR DURUMDA BIRAKABİLİR

Öte yandan, Türkiye Suriye’de “Fırat Kalkanı” operasyonunu sürdürürken yaşanan çatışmaların YPG’nin destekçisi ABD’yi nasıl etkileyeceği meselesi, Batı basınını meşgul ediyor. “Türkiye Kürt militanlara saldırılarını artırdı" diyen İngiliz Financial Times gazetesi,  "Çatışmaların şiddetlenmesi ABD'yi zor durumda bırakabilir” yorumunu yapıyor.

Ekonomi gazetesi Financial Times, Cerablus operasyonunu irdelediği haberinde "Türk topçusu ile uçaklarının desteğini alan Suriyeli muhalifler, Kürt militanların elindeki bölgelere doğru ilerleyişini sürdürüyor” diyor. 

"Çatışmaların şiddetlenmesi ABD'yi zor durumda bırakabilir” görüşünü dile getiren gazete,  ABD’nin IŞİD'e karşı “etkin mücadele gösteren” Suriyeli Kürtleri uzun süredir desteklediğine dikkat çektiği haberinde  "Türkiye'nin desteklediği Suriyeli muhaliflerin komutanı Ahmed Osman’ın birliklerinin bir sonraki hedefinin Menbiç olacağını belirttiği”ni anlatıyor.

FT, BBCTürkçe’den yansıttığı haberinde “Bir diğer muhalif komutan Mustafa Sanyari ise güçlerinin iki cephede savaştığını belirterek El Rai çevresinde IŞİD'le, Cerablus'un güneyindeyse YPG ile çatıştıklarını söylüyor” diye yazıyor.

 

 

 

Etiketler: , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58