Ahmet Davutoğlu yeni sistem önerisi ile gelecek

Ahmet Davutoğlu yeni sistem önerisi ile gelecek
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kuracağı yeni partinin programında, Başkanlık sistemi ve eski parlamanter sistem yerine "Pür parlamenter sistem" önerilecek. Bu sistemde Cumhurbaşkanı sembolik olacak.

AKP'den ihracının istenmesinin ardından istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı yeni partiyle ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Aralık ayının ilk yarısında resmen ilan edilmesi beklenen partinin program ve tüzük taslakları tamamlandı.

Programda, yönetim sistemiyle ilgili olarak “eski parlamenter sistem ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi” yerine Cumhurbaşkanı’nın sembolik olduğu, kuvvetler ayrılığının güçlü şekilde vurgulandığı “pür parlamenter sistem” önerilecek.

PARTİ İSMİ NETLEŞECEK

60 kişi olarak düşünülen kurucular kurulunda ise sayının artacağı belirtiliyor. Davutoğlu’nun, kurucular kurulu listesi oluştuktan sonra tüzük ve program taslaklarına son şeklinin verilmesi için kurucularla birlikte Ankara’da bir çalışma kampı düzenleyeceği belirtiliyor. Bu toplantıda, partinin adı ve ambleminin ne olacağı, kuruluş tanıtımının nasıl yapılacağı da netleştirilecek.

Öte yandan partinin genel merkezi için bina arayışı içinde olan Davutoğlu ekibi, İYİ Parti’nin yakınlarında Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bir binanın kiralanması üzerinde duruyor. 

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş