AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’den Fransız Senatosu’na ortak tepki

AKP, MHP, CHP ve İYİ Parti’den Fransız Senatosu’na ortak tepki
Son dakika bilgisine göre, TBMM’deki AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti yayınladıkları ortak bildiriyle Fransız Senatosu’nu kınadı. Yayınlanan bildiride, Fransa Senatosunun almış olduğu kararın uluslararası hukuk açısından yok hükmünde olduğu kaydedildi.

Fransa Senatosunun Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin aldığı karara ilişkin AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grup başkanvekillerinin imzasıyla ortak bildiri yayımlandı.

Bildiride, “Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partiler olarak Fransa Senatosunun uluslararası hukuka, ahlaka ve hakkaniyete aykırı bir şekilde, Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin 25 Kasım 2020 tarihinde kabul ettiği kararı en güçlü şekilde kınıyoruz." ifadelerine yer verildi.

"KARAR YOK HÜKMÜNDEDİR"

Fransa Senatosu görmezden gelse de, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kon-seyi’nin 1993 yılında aldığı 822, 853, 874 ve 884 sayılı kararları uyarınca Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğu belirtilen bildiride, Fransa Senatosunun almış olduğu kararın uluslararası hukuk açısından yok hükmünde olduğu kaydedildi.

TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un imzası ile yayımlanan bildiride şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partiler olarak Fransa Senatosunun uluslararası hukuka, ahlaka ve hakkaniyete aykırı bir şekilde, Yukarı Karabağ ihtilafına ilişkin 25 Kasım 2020 tarihinde kabul ettiği kararı en güçlü şekilde kınıyoruz."

Etiketler: , , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58