AKP’den ithalatta usulsüzlükten ‘pişman olma hakkı’

AKP’den ithalatta usulsüzlükten ‘pişman olma hakkı’
AKP’nin Gümrük Kanunu için verdiği değişiklik teklifinde ithalatta usulsüzlüğü gümrük idaresi tespit etmeden önce bildirene ‘pişmanlık hakkı’ geliyor. Ayrıca gümrük idaresi tarafından verilen cezalara ‘uzlaşma hakkı’ tanınacak.

AKP, Meclis’e “Gümrük Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” verdi. Buna göre, örneğin ithalatta usulsüzlüğü gümrük idaresi tarafından tespit edilmeden önce bildirenlere “pişmanlık hakkı” getiriliyor.

Gümrük idaresi tarafından verilen cezalara karşı “uzlaşma talep etme” hakkı da tanınacak. Ancak başvuruda bulunanlar, uzlaşılan konular hakkında hiçbir şekilde dava da açamayacak, şikâyette de bulunamayacak. Ayrıca uzlaşma komisyonları “gizli” çalışacak.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır’ın haberine göre, Gümrük muhafaza amir ve memurları ile yönetim kadrosunda bulunanlar da diğer kolluk personeli gibi emekliliklerinde bir adet silah bulundurabilecek. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlıyken, iç güvenlik için ithal edilen eşyaya, yeniden vergi muafiyeti getiriliyor.

İhraç maliyetlerinin azaltılması için eşyanın gümrüklenmiş değeri kadar olan idari para cezasında indirim yapılacak. Haklarında kovuşturma başlatılan gümrük müşavir ve müşavir yardımcılarının izin belgeleri kovuşturma sonuçlanana kadar diğer durumlarda 6 ay geri alınacak.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş