AKP'nin itiraza hazırlandığı ortaya çıktı!

AKP'nin itiraza hazırlandığı ortaya çıktı!
23 Haziran seçiminde AKP'li sandık müşahitlerine ilçe kısmı boş olan itiraz dilekçesi verildiği iddia edildi. Dilekçe, AKP'nin geçerli oylarının geçersiz olarak sayıldığı iddiası ile hazırlanmış ancak fark 800 bini aşınca bu dilekçeler verilmemiş.

23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu 800 binin üzerinde bir oy farkıyla kazandı. Öte yandan dün akşam yaşanan sayım süreciyle ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

İddiaya göre, AKP’li sandık müşahitlerine üzerinde itiraz dilekçesi bulunan basılı dilekçeler teslim edildi. Oyların sayılması sırasında hatalı işlem yapıldığı ifadesi yer alan dilekçelerde AKP lehine verilen ‘geçerli’ oyların ‘geçersiz’ sayıldığı, diğer partilerin aldığı yasa gereği ‘geçersiz’ oylarınsa ‘geçerli’ sayıldığı belirtildi. Söz konusu hazır dilekçelerde ilçe ismi ve sandık numarasının yazılacağı alanın boş olduğu görüldü.

Önceden hazırlandığı belirtilen dilekçelerin seçim biter bitmez müşahitler aracılığıyla sandık kurullarına verildiği, bu durumun sandıklarda büyük karışıklıklara yol açtığı ifade edildi. Nitekim seçim sonucu Ekrem İmamoğlu lehine 800 binden fazla farkla sonuçlanınca, dilekçelerin de bir önemi kalmadı.

Dilekçelerde şu ifadeler yer aldı:

“Sandık başı işlemlerini takip etmek üzere müşahit olarak görevli bulunduğum sandığınızda; oyların sayılması sırasında Partimiz aleyhine olacak şekilde hatalar yapılmıştır.

Şöyle ki; 298 Sayılı Seçim Yasasının 103. Maddesine aykırı olarak, Partimizin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için almış olduğu ve Kanun gereğince geçerli sayılması gereken oylar geçersiz sayılmış. Buna karşılık, diğer partilerin aldığı ve yasa gereği geçersiz olan oylar ise geçerli sayılmıştır.

Bu nedenle; Söz konusu geçersiz oyların yeniden incelenmesini ve Yasaya uygun olarak geçerli sayılmasını ve itirazımın kabulü ile tarafıma alındı belgesinin verilmesini arz ve talep ederim.”

Söz konusu usulsüzlük itiraz dilekçeleri:

d90jlhywkaatyvo.jpgd90jlh7w4aahlxr.jpg

İlgili Haberler
AKP’nin 23 Haziran planını Yıldırım mı bozdu?
  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58