Akşener'den 'Kıbrıs Barış Harekatı' açıklaması

Akşener'den 'Kıbrıs Barış Harekatı' açıklaması
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kıbrıs Barış Harekatı'nın yıldönümü ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Akşener, harekat için, "darbeye ve heveslere 'dur' demelerinin ve özgürlüklerine kavuşmalarının 44. Yıl dönümüdür" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 44.yıl dönümü ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı.

Akşener, harekat ile ilgili olarak, "Harekatı başarıyla gerçekleştiren komutanlarımızı, askerlerimizi ve mücahitlerimizi, şehir ve gazilerimizi, Kıbrıs Türk halkının aydınlık günlere kavuşmasında öncülük yapan büyük liderler merhum Dr. Fazıl Küçük ve merhum Rauf Denktaş ile mücadele arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde tazimle eğiliyorum" dedi.

Akşener'in açıklamasının tamamı şu şekilde: 

Bugün, Türkiye’nin, 20 Temmuz 1974 tarihinde garantörlük haklarına dayanarak gerçekleştirdiği Barış Harekatıyla, Kıbrıs Türklerinin, 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bir Elen devletine dönüştürülmesini hedefleyen darbeye ve heveslere “dur” demelerinin ve özgürlüklerine kavuşmalarının 44. Yıl dönümüdür.

Bu harekat sayesinde Kıbrıslı kardeşlerimizin temel hak ve hürriyetleri güvence altına alınmış, Kıbrıs’taki ortaklık hakları bir daha geri dönülemeyecek şekilde perçinlenmiş ve Ada’da varılacak olası bir siyasi çözümün daha gerçekçi ve adil bir zemine istinat etmesinin yolu açılmıştır.

Türkiye’nin ahdi, tarihi ve insani yükümlülüklerine dayanarak gerçekleştirdiği Barış Harekatıyla, Kıbrıs Türk halkının yıllardır yaşadığı ağır baskı ve acılara son verilmiş, Ada’da huzur ve güven tesis edilmiştir.

Kıbrıslı kardeşlerimizin davası Türkiye için milli bir davadır, KKTC’nin bekası, dirliği ve refahı mutlak bir önceliktir.

Uzun bir süredir Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulmak için sürdürülen müzakere süreçlerinde Kıbrıs Türk tarafı geçmiş deneyimlerine rağmen, sorumlu ve iyi niyetli bir tutum ortaya koymuştur.

Ancak, Kıbrıs Türk halkının haklı beklentilerini tam olarak karşılamayan, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların siyasi eşitliğine dayanmayan, KKTC’nin güvenliği açısından Türkiye’nin etkin ve fiili garanti sağlamadığı bir çözüm sürdürülebilir olmayacaktır.

Siyasi çözümün parametreleri bellidir; çözümsüzlük durumunun ve mevcut statükonun sonsuza dek sürdürülebileceğini düşünmek iste büyük yanlış olacaktır.

Kıbrıs Türk halkı, ortaya koyduğu azim ve kararlılıkla adadaki varlığını geliştirmiş, kurduğu devleti demokratik, sosyal, ekonomik ve kültürel olarak her geçen gün ileriye taşımıştır. Karşılaştığı güçlüklere ve haksızlıklara rağmen KKTC’nin onurlu bir mücadele vererek sağladığı bu gelişmeler dünyaya örnek olacak niteliktedir.

Bu anlamlı günde Kıbrıs Türk halkının Barış ve Özgürlük Bayramını kutluyor, tüm Kıbrıslı Türk kardeşlerimizi saygıyla selamlıyorum.

Harekatı başarıyla gerçekleştiren komutanlarımızı, askerlerimizi ve mücahitlerimizi, şehir ve gazilerimizi, Kıbrıs Türk halkının aydınlık günlere kavuşmasında öncülük yapan büyük liderler merhum Dr. Fazıl Küçük ve merhum Rauf Denktaş ile mücadele arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyor, aziz hatıraları önünde tazimle eğiliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.