Albayrak’tan McKinsey çıkışı, "İhanet..."

Albayrak’tan McKinsey çıkışı, "İhanet..."
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, McKinsey tartışmalarına ilişkin, "Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz. Yapılan yorumlar cehaletten değilse ihanettendir" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, NTV canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. McKinsey tartışmalarına da değinen Albayrak, "Yeni dönemde bir ofis kurduk bu ofis tamamen yerli ve milli. Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz. Yapılan yorumlar cehaletten değilse ihanettendir" dedi.

Albayrak, enflasyon rakamlarına ilişkin ise "Beklediğimiz oranların daha üzerinde bir rakamla karşı karşıya kaldık" yorumunda bulundu.

Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

EKİM AYI ÇOK DAHA İYİ BİR SÜRECE İŞARET EDİYOR

"Ekim ayında meclisle atacağımız adımlarla süreç daha pozitif atımlarla sürecek. Bu trend ekimle birlikte kırılacaktır. Alo 175 diye şikayet hattımız var. Mayıs, haziran faturaları Eylül fiyatları. Ticaret bakanlığımızla bu sürede ciddi mücadele ettik. Eylül itibari ile bu sürecin kötüsünü atlattık, ekim ayı ise çok daha iyi bir sürece işaret ediyor.

YEP'teki 2018 ve 2019 hedeflerimiz gerçekçi. Enflasyon süreciyle ilgili paydaşların tamamıyla görüşme sürecine başladık.Herkes elini taşın altına koyacak. Hep birlikte mücadele bu sürecin içinden çok daha güçlü bir şekilde çıkmak için elzem."

"CEHALETTEN DEĞİLSE İHANETTENDİR"

"Türkiye'de bir sistem değişikliği yaşadık. Birçok çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Yabancı firmalarla çalışıyor söylentileri dün de çalışıldı bugünde çalışılacak, yarın da çalışılır. Sadece bahsi geçen firmayla (McKinsey) görüştük bilgi aldık."

"Tek firmadan değil birçok firmadan görüş aldık. Amerikalı var Avrupalı şirketler var. Danışman hocalarımızdan da katkı aldık. Yeni dönemde bir ofis kurduk bu ofis tamamen yerli ve milli. Görüş alacağız ama yerli ve milli duruşla biz yöneteceğiz. Yapılan yorumlar cehaletten değilse ihanettendir."

"Biz çok sağlam yerli ve milli bir dik duruşla en ufak bir sekteye uğratmadan Cumhurbaşkanımızın önderliğinde emin adımlarla yürüyoruz. Milletimizin yüzünü yere eğen en ufak bir şey yapmayız."

"Türkiye'ye özgün kendi modelimizi uygulama noktasında kendi milli aklımızı ortaya koyarak ofisi kurduk. Ofisin başında biz varız. Yarın öbür gün başka akıllara da soracağız."

"ABD İLE TÜM SÜREÇLERDEN DİK DURUŞUMUZLA ÇIKTIK"

"Yurt dışı kaynaklı spekülatif adımların herkes farkında, çok güçlü spekülatif ataklar püskürttük. Çok güçlü bir duruş sergiledik ve bundan hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz."

"Türkiye, tehdit diline bugün de yarın da boyun eğmeyecektir. Türkiye'nin dostluğu da düşmanlığı da kıymetli. ABD ile tüm süreçlerden dik duruşumuzla çıktık. Türkiye dostluğu samimi şekilde ifade edenlerle yan yana sürdürmeye devam edecek."

"TÜRKİYE'NİN EKONOMİK DURUMU BÜTÜN TEMEL GÖSTERGELERİ ÇOK GÜÇLÜ"

"Türkiye'nin ekonomik durumu bütün temel göstergeleri çok güçlü. Kamu borçluluğunda en düşük ülkelerden biri, hanehalkında dünya ortalamasının hayli hayli altında."

"Geçen hafta Almanya'daydık. Türkiye'nin genç nüfusu var. Türkiye'nin geleceğine umutlu ve sağlam adımlarla yürüyeceğinden en ufak bir şüphemiz yok. Bunu muhataplarla yapılan toplantıda çok net görüyoruz. Birilerinin yalanlarını algı üzerinden gerçekleştirmesine izin vermemeliyiz."

"Türkiye'nin ekonomik durumu bütün demel değerleri çok güçlü. Toplam borcu yüzde 35'lerde. Birilerin yalanlarını algı üzerinden gerçekleştirmesine izin vermemiz lazım Bu oyunu geçmişten iyi hatırlamak lazım."

"Türkiye çok güçlü potansaliyeliyle nadir ülkelerden bir tanesi. Bölgesel ve küresel sınamalar bizi beklerken bu sınamalar bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor. Biz artık cari açık değil cari denge, cari fazladan bahsedeceğiz."

İlgili Haberler
Berat Albayrak McKinsey'le ilgili ne demişti?Enflasyon yüzde 24'ü aştıİşte en çok zamlanan 5 ürün
  • Yorumlar 28
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.