Almanya'da 47 milyon euroluk vergi skandalı

Almanya'da 47 milyon euroluk vergi skandalı
Almanya’da eyalet seçimleri öncesinde ortaya çıkan büyük vergi yolsuzluğu skandalı ülkeyi karıştırdı.

Almanya’nın Hamburg eyalet seçimleri öncesinde büyük vergi yolsuzluğu skandalı patlak verdi. Skandala adı karışan siyasiler arasında SPD Genel Başkanlığı için aday olup da kaybeden, Federal Maliye Bakanı (eski Hamburg Belediye Başkanı) Olaf Scholz ile Hamburg eski Maliye Bakanı (şu anki Hamburg Belediye Başkanı) Peter Tschentscher isimleri dikkat çekti.

47 MİLYON EUROLUK SKANDAL

Panorama ve haftalık Die Zeit gazetesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Warbung Bankası'nın hissedarı ve yöneticisi Christian Olearius'un yazdığı günlüklerinde skandal ortaya çıktı.

Günlüklerdeki kayıtlara göre, Warburg Bankası ve diğer banka yöneticileri vergi kaçakçılığından soruşturma dönemindeyken, Hamburg Belediye Başkanı Olaf Scholz (SPD) ve eyalet Maliye Bakanı Peter Tschentscher ile (SPD) çeşitli kereler görüşerek, temaslarını sürdürdü. Daha sonraları ise, Warburg Bankası'nın Cum-Ex işlemleri yoluyla elde ettiği 47 milyon euro vergi yolsuzluğuna açıktan göz yumularak örtbas edildi. 47 milyon euronun Hamburg vergi dairesine ödenmesine sessiz kalınarak, zaman aşımı süresi beklenildi.

‘ALMANYA'NIN WATERGATE’İ

Avrupa Postası'nda yer alan habere göre, Alman basınında genişçe yer bulan haber, konuyla yakından ilgilenen Sol Partili Federal Parlamento Milletvekili De Masi Fabio tarafından "Almanya'nın Watergate skandalı" olarak yorumlandı.

Günlüklere ulaşılması ise, 20 Mart 2018 Salı günü ellerinde bir arama emri bulunan müfettişlerin Almanya’nın en büyük özel bankalarından biri olan MM Warburg Bankası'nın hissedarı ve yöneticisi Christian Olearius’un evinde ele geçirilen belgeler arasında ortaya çıktı.

Siyasi yorumculara göre, Warbung Bankası'nın hissedarı ve yöneticisi Christian Olearius'un yazdığı günlüklerde ortaya çıkan skandal sonrası, sosyal demokrat (SPD) Federal Maliye Bakanı Olaf Scholz ile eski Hamburg Eyaleti Maliye Bakanı ve şu anki Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher'in (SPD) 47 milyon euroluk vergi yolsuzluğu skandalına karşı sessiz kalmaları, 23 Şubat Hamburg eyalet seçimleri öncesi SPD'nin aleyhine önemli oranda rol oynayacak.

  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş