AVM'lerde hangi kurallar olacak, AVM'lerin çalışma saatleri

AVM'lerde hangi kurallar olacak, AVM'lerin çalışma saatleri
Korona virüs nedeniyle kapatılan AVM'lerin açılış tarihi kesinleşti. AVM'lerde salgın tedbirleri uygulanacağı belirtilirken, AVM'lerin mesai saatleri de belli oldu.

Normalleşme sürecinde 11 Mayıs'ta açılacağı açıklanan AVM'lerde hazırlıklar başladı. Bu süreçte AVM'lerin iki altın kuralı ise; Yoğunluğu azalt, sosyal mesafeyi koru. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AVM'lerde sosyal mesafe kurallarına uyulmasına dikkat çekerken, Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı'nın da işletmeler için bazı kurallar belirleyeceğini ve bu kurallara uyulma zorunluluğu getirileceğini ifade etti.

AVM’lerde uygulanacak kurallar şu şekilde:

- Belirli sayıda mağaza açılacak.

- AVM’ye giren kişi sayısı kısıtlanacak.

- Döner kapılar kaldırılacak.

- Müşteriler mağazalara tek tek ve sayıyla alınacak.

- AVM girişlerine ısı ölçer kameralar konulacak.

- Müşteriler ateşleri ölçülerek içeri alınacak.

- AVM içinde müşteriler için yollar işaretlenecek.

- Yürüyen merdivenler UV ışınlarıyla dezenfekte edilecek.

- Kıyafetler dijital ortamda denenecek.

- Sosyal mesafe kuralı sık sık kontrol edilecek.

- AVM içinde belirli aralıklarla el dezenfektanı yerleştirilecek.

- Girişlerde müşterilere maske dağıtılacak.

AVM'LERİN MESAİ SAATLERİ

Alışveriş Yatırımcıları Derneği'den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"AVM'de mağazalarını açan perakendecilerin 11 Mayıs 2020 - 1 Haziran 2020 tarihlerinde 11.00-19.00 saatleri arasında, 1 Haziran 2020 itibariyle yeniden 10.00-22.00 olarak belirlenmesi, faaliyet göstermesine izin verilmesi yönünde tavsiye kararı aldı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu açıklamasının bir gereği olarak;

1- Bilim Kurulu ve Ticaret Bakanlığımızın talimatlarına uyulması suretiyle ve gerekli ilk önlemlerin alınması kaydıyla, 11 Mayıs 2020 itibariyle, kapalı AVM’lerin kademeli şekilde açılabileceği,

1.1. Dileyen perakendecinin 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren ilgili AVM’deki mağazasını Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının belirleyeceği asgari tedbirlere ilaveten müşteri ve çalışanların sağlığını korumak adına gerekli görülen önlemleri almak suretiyle açarak faaliyetlerine başlamasına ve hatta Ramazan ayında olduğumuz da gözetilerek mağazalarını açan perakendecilerin 11 Mayıs 2020 - 1 Haziran 2020 tarihlerinde, (AVM normal açılış saati 10.00-22.00 olarak kalmakla) 11.00-19.00 saatleri arasında faaliyet göstermesine izin verilmesi,

1.2. Bunlara ek olarak açılış hazırlıkları ve salgın önlemlerini henüz tamamlayamadığı için 11 Mayıs 2020 itibariyle mağazasını açmayan perakendecilere salgınla mücadelede olumlu seyrin devamı ile 1 Haziran 2020 tarihine dek kolaylık sağlanması, geç açıldığı iddiasıyla sözleşmesel/kanuni herhangi bir yaptırım uygulanmaması,

1.3 Bu sebeple tüm perakendeci/kiracılar bakımından nihai açılış tarihinin salgınla mücadelenin olumlu seyri ile 1 Haziran 2020, çalışma saatinin de 1 Haziran 2020 itibariyle yeniden 10.00-22.00 olarak belirlenmesi,

1.4. (Halihazırda açık olan market ve eczaneler hariç) Bu karara konu AVM’lerdeki mağazasını Mayıs ayında açan/açmayan kiracılardan Mayıs ayı için herhangi bir kira bedeli tahsil edilmemesi; devam eden aylar bakımından ise her AVM’nin kendi koşullarında ve özelinde kiracılarına gerekli desteği vermesi için azami çaba harcamasıyönünde tavsiye kararı alınmıştır.

Sürecin tüm paydaşlarca elbirliği ile yürütülmesi dileğiyle, bu tavsiye kararımızı paylaşır; salgınla mücadelede canla başla görev yapan başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamu ve özel sektör çalışanları ile tedbirlere uyma konusunda gerekli hassasiyeti gösteren vatandaşlarımıza müteşekkir olduğumuzu bir kez daha ifade etmek isteriz. Ülkemiz ve dünyanın salgından en kısa zamanda tamamen kurtulması en büyük dileğimizdir."

 

İlgili Haberler

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58