Ayasofya'da Cuma Namazı

Ayasofya'da Cuma Namazı

Danıştay kararı ile müzeden camiye çevrilen Ayasofya'nın minarelerinden okunan ezanın ardından ilk cuma namazı eda ediliyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin katılımıyla Ayasofya'nın ibadete açılışı Kur'an-ı Kerim tilavetleri ile başladı. Erdoğan namaz öncesi Kur'an-ı Kerim okurken Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da cuma duasını okudu.

Sabah 10.00’da sela ve tekbirlerle başlayan Ayasofya programında, Kur’an-ı Kerim okundu.

Türkiye’nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okumaya başladı ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden İhlas, Felak ve Nas’ı tilaveti okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan namaz öncesi Kur'an-ı Kerim okurken, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş da cuma duasını okudu.

Erbaş duasında, "Ya Rab, bugün Ayasofya Camii’nin ibadete açılmasına katkı sağlayan, ibadete açılmasına vesile olan başta zat-ı devletleri Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet büyüklerimizin, emeği geçen herkesin, bütün geçmişlerinin ruhuna hediye eyledik, sen kabul eyle Allah’ım." dedi. Erbaş minbere ise, elinde kılıçla çıktı.

İŞTE AYASOFYA'DAKİ CUMA NAMAZI'NDAN ÖNE ÇIKAN DETAYLAR:

14:30 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Ayasofya Cammi'nde Cuma namazını kıldırdı.

14:00 Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde, 86 yıl sonra ilk hutbeyi okuyan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Milletimizin derin bir yürek yarasına dönüşen hasreti sona eriyor. Yüce Rabbimize sonsuz hamdüsenalar olsun." dedi.

Erbaş, "Ayasofya: Fethin nişanesi, Fatih'in emaneti" başlıklı hutbesini okumak için minbere kılıçla çıktı.

13:20 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde dua irad etti.

13:13 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin ibadete açılması dolayısıyla Kur'an-ı Kerim okudu.

13:08 Kur'an-ı Kerim tilaveti sonrası Ayasofya Camii'nde ilk Cuma namazı için sala okundu.

12:30 Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde, 86 yıl sonra cuma namazını kılmak ve tarihi ana tanıklık etmek için çeşitli illerden İstanbul'a gelen vatandaşlar, alanın dolması nedeniyle cuma namazını Yenikapı etkinlik alanında kılacak.

0x0-son-dakika-haberleri-a-haber-ayasofya-camii-canli-yayin-1595583916813.jpg

Yenikapı etkinlik alanının girişinde il dışından gelen vatandaşları taşıyan İETT otobüsleri, Ayasofya alanı dolduğu için seferlerine ara verdi. İl dışından gelen vatandaşlar, polis ve zabıta ekiplerince etkinlik alanındaki namaz kılınacak yere yönlendirildi.

11:05 İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya çevresindeki namaz kılma alanlarının dolduğunu, bu nedenle misafir girişlerinin durdurulduğunu duyurdu.
Twitter'dan son durumu duyuran Ali Yerlikaya, şunları yazdı:

''Değerli Misafirlerimiz, Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarımızın tamamı doldu. Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu. Sabır ve anlayışla birbirimize yardımcı olalım. Ayasofya Camiimiz ibadetiniz için sabaha kadar açık olacak.

11:00 İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde kılınacak Cuma Namazı için alınan güvenlik tedbirlerini denetledi. Vatandaşların namaz kılacakları bölgeleri de inceleyen Zafer Aktaş bazı boş yeşil alanları da namaz kılınması için vatandaşların kullanımına açtı.

10:15 Dua programı başladı. Program Mehmet Hadi Duran, Abdullah Yılmaz, Rıdvan Akbaş, Enes Özsoy, İbrahim Çoban'ın tekbir ve salavatlarıyla gerçekleşti.

10:00 Gece saatlerinde gelerek beklemeye başlayan vatandaşların Gülhane Parkı'nın önündeki kontrol noktasına giriş yapmasına izin verilmesiyle vatandaşlar koşarak Ayasofya'ya gitti.

05:40 Ayasofya Camii'nde bugün kılınacak namaz öncesi gece saatlerinde güvenlik önemleri kapsamında camii önü ve çevresinden uzaklaştırılan vatandaşlar, geceyi caminin çevresinde geçirdi. Vatandaşlar, sabah ezanının okunmasıyla birlikte dışarıda namaz kıldı.

ALAN DOLDU

Namaz kılma alanları saat 11:00 itibariyle dolarken alana girişlerin de durdurulduğu öğrenildi. Vali Yerlikaya'nın yaptığı açıklamada salgın tedbirleri dolayısıyla alımların durdurulduğu belirtildi. Yerlikaya, "Ayasofya Camii çevresinde belirlenen namaz kılma alanlarımızın tamamı doldu. Salgın nedeniyle bu alanlara misafir girişlerimiz durduruldu." ifadelerini kullandı.

Metro İstanbul'un resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “Tarihi yarımadada oluşan yoğunluk nedeniyle tarihi yarımadaya yakın olan istasyonlarımızda hizmet verilememektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz” ifadeleri kullanıldı.

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamada, “Ayasofya-i Kebir Camii'nde Cuma namazındaki izdihamı önlemek için, Valilik koordinasyonuyla Bağcılar-Kabataş Tramvayı'nın Kabataş-Eminönü seferleri durdurulmuş, Bağcılar-Zeytinburnu ve Çapa-Akşemsettin arası çalışmakta. Haliç ve Şehzadebaşı metro istasyonları da kapatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN AYASOFYA'DA

Cumhurbaşkanı Recep tayyip erdoğan'ın Aysofya'da kılınacak Cuma namazı için saat 11:40'da yola çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan saat 12:00'de Ayasofya'ya geldi. Erdoğan'a Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca eşlik etti.

Cuma namazına katılan isimler arasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı MHP'li isimler de yer aldı. 

Öte yandan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da ayrı bir araçla gelerek kadınlar için ayrılan özel bölüme geçtiği öğrenildi.

ERDOĞAN KUR'AN OKUDU

Erdoğan Cuma namazı öncesi camide önce Fatiha Suresi daha sonra da Bakara Suresi'nden bir kesit okudu.

Erdoğan'ın Kur'an okumasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Cuma duası yaptı.

Duanın ardından saat 13:30'da 4 minarede 4 müezzinin ezan okunmasıyla birlikte tarihi Cuma namazına geçildi.


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hutbeyi okumak için minbere elinde bir kılıç ile çıktı.