Aytaç Sevimli'den korona virüs uyarısı: Tehlike hala tezgahlarda

Aytaç Sevimli'den korona virüs uyarısı: Tehlike hala tezgahlarda
Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aytaç Sevimli, Çin’den gelen ürünlerle ilgili "Ülkemize kuruyemiş girmiyor ama korona virüsten önce ithal edilen depolardaki mevcut stok ürünler halen tezgahlarda tüketiliyor" ifadeleriyle vatandaşları uyardı.

Ankara Kurukahveciler ve Kuruyemişçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Aytaç Sevimli, Çin’den gelen ürünlerle ilgili açıklama yaptı.

Sevimli, tüm dünyayı saran korona virüs (Kovid-19) salgınının esnaf ve sanatkarı derinden sarstığını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

"GERİ DÖNÜŞÜ OLANAKSIZ ZARARLAR..."

"Toplumsal yaşamı, her alanı olumsuz etkileyen korona virüs salgınından en olumsuz etkilenenler arasında hiç kuşkusuz esnaf ve sanatkarlarımız yer aldı. En çok esnaf ve sanatkarlarımızı etkileyen korona virüs salgını kuruyemişçi esnafımızı da vurdu. Ülkemizde korona virüsün ekonomik ve sosyal etkilerini azaltmaya yönelik adımlar atıldı, atılıyor. Ama yeterli değil. Şu anda esnafımız büyük sıkıntı içerisinde. Temennimiz ekonomik mesafelerin giderek açılmaması, esnafımıza geri dönüşü olanaksız zararlar, mağduriyetler yaşatmamasıdır. “

“ÇALIŞANLARI YA ÇIKARDI, YA İZİN VERDİ”

“Üyelerimizin büyük çoğunluğu halen işine devam ediyor. Haliyle işlerimiz büyük oranda düştü. Merkezi noktalarda kimse dışarı çıkmadığı için satışlar durgun, buralarda hizmet veren kuruyemişçiler işlerin düşüşünden dolayı çalışanlarını ya çıkardı, ya da onlara izin verdi. Mahalle aralarında az da olsa bir hareket var ama bu da istediğimiz ölçüde değil. Birçok kuruyemişçimiz kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun için geçici tedbirler yerine kapsamlı, gerçekçi tedbirler alınmalı. Şu an Halkbank aracılığı ile verilen 25 bin liralık faizli kredi başvurularında kredi kullanımını zorlaştıracak bir çok madde var, prosedür çok zorlu. Bu süreçte bu kadar prosedür olmamalı, internet yoluyla prosedürde ve istenilen evrakta, işlemler daha da kolaylaştırılmalı. Çok büyük sıkıntılar yaşayan esnafımıza sahip çıkılsın istiyoruz. Bizlere sıfır faizli kredi verilmeli ya da geri ödemesi çok bunaltmayacak, uzun vadeli kredi istiyoruz. Ertelemelerden ziyade vergi ve KDV ile stopaj, SGK (Bağ-Kur) primi gibi esnafın zaruri giderleri 3 ay alınmamalı, devletimiz, yöneticilerimiz bu konuda esnaf ve sanatkarlarımız için daha sevindirici kararlar almalı. Bu gibi önlemlerle esnafımız bir nefes almalı, bir nebze de olsa rahatlamalı. Ötelenen vergi ve kredilerin zamanı gelince esnafımızın bunları ödeyecek durumu olmayacaktır kanısındayım."

KORANA VİRÜS ÖNLEMLERİ ALINDI

Oda Başkanı Sevimli, korona virüs salgınıyla ilgili dükkanlarında aldıkları önlemlerin altını çizerek, şunları vurguladı: "Sosyal mesafenin korunarak virüsün yayılmasını önlemek için her vatandaşın, esnafın buna çok dikkat etmesi gerekir. Dükkanlarımızda mesafe koruyucu şeritler çekildi. Kalabalık olursa müşterileri içeriye, dükkanların büyüklüğüne göre ya teker teker, ya da 2'şer, 3'er alıyoruz. Dışarıda bekleyenlere de aralıklı beklemeleri konusunda uyarılarda bulunuyoruz. Ürünlerimizin büyük bölümünü kapalı şeffaf kaplarda, insanların temasından uzak güvenli alanlarda tutuyoruz. Artık maskesiz dükkanlarımıza müşteri almıyoruz."

“SALGINDEN ÖNCEKİ ÜRÜNLER TEZGAHLARDA”

Korona virüs salgınıyla birlikte Çin'den kuruyemiş ithalatının durdurulduğunu ve yerli üreticiye, üretime yönelmesi için devlet desteği verilmesi gerektiğini vurgulayan Oda Başkanı Sevimli, şöyle konuştu: "Çin'den ülkemize kuruyemiş girmiyor ama korona virüsten önce ithal edilen depolardaki mevcut stok ürünler halen tezgahlarda tüketiliyor. Yerli üreticiyi ayakta tutacak destek paketlerinin devreye girmesi lazım. Korona virüs salgınını atlatınca inşallah yerli üretimin ayağa kalkması lazım. Korona virüsle birlikte önümüze acı bir tablo çıktı. İnşallah bu ekonomik, sosyal ve insan kaybına yol açan, bizlere büyük acılar yaşatan koronavirüs salgınından önemli dersler çıkarırız."

“KAHVE ZİNCİRBERİNİN KAPANMASINDAN ETKİLENDİK”

Korona virüs salgınının kahve talebine yönelik etkisine de değinen Sevimli, şunları belirtti: “Korana virüs nedeniyle kahve zincirleri mağazalarını kapatmak zorunda kaldı. Büyük marketlerin satışları devam ediyordur belki ancak dükkanlarımızda aynı kuruyemiş gibi kahve satışlarında da düşüş oldu. Ülkemizde kahve çekirdeği yetişmemesi nedeniyle elimizdeki stoklar bittiğinde nasıl bir süreç bizi bekliyor bunu bilmiyoruz. Dış ülkelerden gelen kahve çekirdeğinin iyice analiz edilip, iyi bir kontrolden geçirilip ülkemize giriş yapılması lazım ki esnafımız güvenle kahvesini satsın ve halkımız da güvenle kahvesini içsin."

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş