Bahçeli parlamenter sistemi savunanlara FETÖ'cü dedi

Bahçeli parlamenter sistemi savunanlara FETÖ'cü dedi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kastamonu’da gerçekleştirdiği konuşmada başkanlık sistemi tartışmalarına değindi. Bahçeli, “Eski sisteme dönelim” diyenlerin FETÖ ile irtibatlı olduğunu iddia etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kastamonu’da vatandaşlara seslendi.

Konuşmasında sistem tartışmalarına değinen Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin Türkiye için gelecek umudu olduğunu iddia ederken, parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini savunanları da FETÖ ile ilişkilendirdi. 

Bahçeli, “Eski sisteme dönelim diyenlerin FETÖ ile irtibatı vardır. Bunlar icazetlidir, ikiyüzlüdür. Kalpleri mühürlüdür, siyasetleri rehinlidir” ifadelerini kullandı. Bahçeli 'nin parlamenter sistemi savunanların FETÖ ile irtibatlı olduğunu iddia etmesi, akıllara TBMM'de 15 Temmuz'un siyasi ayağının araştırılması için CHP ve İYİ Parti'nin verdiği önergelere MHP'nin ret oyu kullanmasını da akıllara getirdi.

 

BEBEK KATİLİ ÖCALAN VE FETÖ ELEBAŞI BAŞKANLIK SİSTEMİNİ İSTEMİŞTİ

Türkiye FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından gerçekleştirilen referandumla başkanlık sisteminin bir modeli olan partili cumhurbaşkanlığı modeline geçti.

FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ise,1997’de FETÖ'nün yayın organı Samanyolu TV’de katıldığı programda, “Başkanlık sistemine de, bu gerçekleşmezse geniş yetkili Cumhurbaşkanlığına” sıcak baktığını söylemişti. FETÖ elebaşının başkanlık sistemine desteği Zaman Gazetesi’nde yer almıştı. Gülen başkanlık sistemi için şu ifadeleri kullanmıştı; “Başkanlık sisteminin alt yapısı hazırlanmalı, insanımız hazırlanmalıdır. Salahiyetleri genişletilmiş Cumhurbaşkanlığı üzerinde durulursa bir rıhtım, bir sıçrama ayağı, bir rampa sayılabilir. Ancak milletimizin bu gününü ve geleceğini ilgilendiren bu gibi konular geniş platformlarda tartışılmalıdır. Ben şahsen başkanlık sistemine de, salahiyetleri genişletilmiş cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.”

Türkiye’nin 15 Temmuz sonrası geçtiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ise, FETÖ elebaşının 1997’de ortaya koyduğu başkanlık sistemi modeliyle büyük benzerlik taşıyor.

feto-bas2.png

PKK terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan ise, 2013 yılında İmralı’da kendisini ziyarete gelen heyete “AKP ile bir başkanlık ittifakına girebiliriz” diyerek başkanlık sistemine desteğini belirtirken, “Tayyip beyin başkanlığını destekleriz demişti.”

 

  • Yorumlar 41
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş