17 Mayıs 2021 Pazartesi
İstanbul Hava durumu İstanbul 22°C

Bakan Çavuşoğlu ve Tatar'dan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile birlikte basın açıklaması düzenledi. Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte de sonuç ne olursa olsun Türkiye olarak biz her zaman KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız. Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve refahı, Türkiye Cumhuriyeti halkının güvenliği ve refahıdır" dedi. Çavuşoğlu, Yunan Bakan Dendias'ın haddini aştığını da söyledi. Yunan Bakan'ın küstah ifadeleriyle ilgili konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise, ""Sayın Çavuşoğlu'na dünkü cevabı yerinde olduğu için çok teşekkür etmek istiyorum" dedi.

Haber Giriş: 16 Nisan 2021 Cuma - 18:24
Son Güncelleme: 16 Nisan 2021 Cuma - 22:28
Takip Et
Bakan Çavuşoğlu ve Tatar'dan açıklama
+
Aa
-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çavuşoğlu'nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından ortak basın açıklaması düzenledi. Türkiye'nin daima Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin yanında olacağını belirten Bakan Çavuşoğlu, "Önümüzdeki süreçte de sonuç ne olursa olsun Türkiye olarak biz her zaman KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız. Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve refahı, Türkiye Cumhuriyeti halkının güvenliği ve refahıdır" dedi. 

TATAR: CEVAP ÇOK YERİNDEYDİ SAYIN BAKANIM

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise Çavuşoğlu'nun Yunan Bakan'a verdiği cevapların yerinde olduğunu belirterek, "Yunan Dışişleri Bakanına verilen cevap verilmeliydi. Çizmeyi aşmıştır. Kendine göre orada söylenmemesi gereken şeyleri söylemiştir, cevabı da almıştır. O bakımdan sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Doğu Akdeniz'de onların iddia ettiği gibi yetki alanların dedikleri gibi değildir. Kıbrıs Türk halkının da hakları vardır. Mavi vatanda haklarımız gerçekten onların iddia ettiklerinin çok üzerindedir. Onların iddia ettikleri alan esasında çok daha azdır. Söylenen cevap çok yerindeydi sayın bakanım" diye konuştu.

Basın toplantısı, karşılıklı açıklamalarla devam etti. 

Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Bir faydası olmayan ve olmayacak olan kararları, statükoya bürünmüş paramatreleri dayatmaya bir anlamı var mı? Sonuçta Kıbrıs müzakerelerine bir kere daha başlarken 2017'de Cenevre'de bir günlük mini konferansta ve tüm görüşmelerde, Rum tarafının masayı devirmesi sebebiyle yaptığımız açıklamalarda tüm muhataplarımıza artık federasyonu müzakere etmeyeceğimizi defaatle söyledik.

Biz artık federal çözüm için zaman kaybetmeyeceğimizi, yeni vizyonun görüşülmesi gerektiğine inanıyoruz. Adadaki gerçekleş çerçevesinde adil, kalıcı, tüm taraflar için kazan kazan bir vizyon ortaya koyuyoruz. Dolayısıyla bu çerçeve adadaki iki devletin eşit bir şekilde statüye sahip olmaları ve birbirlerini tanımalıdır.

İki devlet eşit egemenlikle aynı adada yaşıyorlar, yaşayacaklar. İki devlet işbirliği yapabilir, fırsatları değerlendirebilir. Sonuçta yeni bir müzakere süreci başlatılmasını istiyoruz. Bu çerçevede müzakerenin başlatılmasının anlamlı olabileceğini düşünüyoruz. Cenevre'deki 5+1 gayriresmi bir toplantıdır. Kesinlikle Cranmantona'dan, kaldığımız yerden devam etmeyeceğiz. Bu söz konusu olamaz.

Önümüzdeki süreçte de sonuç ne olursa olsun Türkiye olarak biz her zaman KKTC ve Kıbrıs Türk halkının yanında olacağız. Kıbrıs Türk halkının güvenliği ve refahı, Türkiye Cumhuriyeti halkının güvenliği ve refahıdır."

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından sonra gazeteciler KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a ve Çavuşoğlu'na sorular yöneltti.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, şu ifadeleri kullandı:

"Sayın Çavuşoğlu'na dünkü cevabı yerinde olduğu için çok teşekkür etmek istiyorum. Biz Doğu Akdeniz'de ne Türkiye'nin ne Kıbrıs Türk halkını asla yedirtmeyiz demeleri, hem Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan hem de Bakanımız Çavuşoğlu'nun sözleri en büyük teminat. Kıbrıs Türk halkının bu topraklarda yaşadığını, soykırımından, zulümden geçtiğini bütün dünya ve kamuoyu görülüyor.

Yunan Dışişleri Bakanına verilen cevap verilmeliydi. Çizmeyi aşmıştır. Kendine göre orada söylenmemesi gereken şeyleri söylemiştir, cevabı da almıştır. O bakımdan sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Doğu Akdeniz'de onların iddia ettiği gibi yetki alanların dedikleri gibi değildir. Kıbrıs Türk halkının da hakları vardır. Mavi vatanda haklarımız gerçekten onların iddia ettiklerinin çok üzerindedir. Onların iddia ettikleri alan esasında çok daha azdır. Söylenen cevap çok yerindeydi sayın bakanım."

Çavuşoğlu ise şu ifadelerle konuşmasına devam etti:

"Yunanistan'la son 1,5 yıldır gerginlikler yaşadık. Daha sonra bu farklılıklarımızı diyalog yoluyla görüşerek bir çözüm bulma anlayışı aradık. Yunanistan'ın istememesi sebebiyle 5 yıl hiç yapılmayan istikşafi, istişari görüşmeleri yeniden başlattık. Yine karşılıklı bakanlar olarak yaptığımız ve yapacağımız ziyaretler sonrasında iki lideri bir araya getirerek diğer toplantıları gerçekleştirmekti. Sayın Dendias'ın Ankara ziyaretini de önemli bir yumuşatma fırsatı olarak görmüştük. Sayın Cumhurbaşkanımız nadiren dışişleri bakanlarını kabul eder. Burada da güzel bir görüşme oldu. Son derece dostane bir görüşme oldu. Daha sonra biz baş başa bu konuları ortaya koyduk.

Heyetlerimiz arasında görüşmelerde çok farklı konuları değerlendirirken işbirliğimizi nasıl güçlendireceğimizi görüştük.Basın toplantısına gelirken sayın Dendias ve ekibinden bize şöyle bir talep geldi. Basın toplantısında tartışma yaratacak konulara değinmeyeceğiz, dolayısıyla sizden de aynı yaklaşımı bekliyoruz.

Benim konuşmam nezaket içinde daha çok gerginliği azaltma konusunda düşüncelerimizi de paylaşarak dile getirdik. Basın toplantısının belli bir noktasından sonra sayın Dendias gerçek dışı ithamlarla hem ülkemi hem milletimi suçlamaya başladı. Bunu kabul etmem mümkün değil. Bu neyi gösteriyor, basın toplantısına çıkıp aynı retoriği devam ettirmek, 'ben bu kavgayı devam ettirmek istiyorum' demiktir. Neye göre devam ettirmek istiyorsunuz? Sözde Sevilla haritası gibi anlayışlara kendilerini inandırmışlarsa sürdürmemize gerek yok. Bu Sevilla haritasını paçavraya çevirdik.Bunun bir anlamı yok ki. Doğu Akdeniz konferansını niye önerdik biz. Biraraya gelelim, hakça paylaşımı konuşalım diyoruz."

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurtulmuş'tan erken seçim açıklaması
Kurtulmuş'tan erken seçim açıklaması
Kurtulmuş'tan erken seçim açıklaması
Evinin balkonundan düşüp öldü
Evinin balkonundan düşüp öldü
Evinin balkonundan düşüp öldü
Bursa'da paraşütle dağdan atlayan genç adam kayboldu
Bursa'da paraşütle dağdan atlayan genç adam kayboldu
Bursa'da paraşütle dağdan atlayan genç adam kayboldu
Rafael Nadal Roma Açık'ta 10. kez şampiyon oldu
Rafael Nadal Roma Açık'ta 10. kez şampiyon oldu
Rafael Nadal Roma Açık'ta 10. kez şampiyon oldu
İstanbul’da metro sefer saatleri belli oldu
İstanbul’da metro sefer saatleri belli oldu
İstanbul’da metro sefer saatleri belli oldu
Türk pilot Uğur Soylu, Bulgaristan Rallisi'nde ikinci oldu
Türk pilot Uğur Soylu, Bulgaristan Rallisi'nde ikinci oldu
Türk pilot Uğur Soylu, Bulgaristan Rallisi'nde ikinci oldu
MSB açıkladı: Gara'da 3 terörist etkisiz hale getirildi
MSB açıkladı: Gara'da 3 terörist etkisiz hale getirildi
MSB açıkladı: Gara'da 3 terörist etkisiz hale getirildi