Barzani'den merkezi yönetime rest

Barzani'den merkezi yönetime rest
Irak'ın, sınır kapılarının merkezi yönetime devredilmesine yönelik Peşmergeye verdiği süre doldu. Barzani sınır kapılarını Irak merkezi yönetimine devretmeyi reddetti.

Peşmerge, Bağdat yönetiminin Irak'ın sınır kapılarını ve uluslararası uçuşları devretme yönündeki çağrısını reddetti.

Irak Başbakanı İbadi, sınır kontrollerinin 3 gün içerisinde Bağdat'a verilmemesi halinde peşmergenin tüm uluslararası hava uçuşlarını durduracaklarını söylemişti.

Ankara ve Tahran'ın desteğini alan Bağdat hükümeti, sözde bağımsızlık referandumunu iptal etmeleri çağrısı yapmış, aksi takdirde yaptırımlar, uluslararası izolasyon ve belki de askeri müdahaleyle karşılaşacağını belirtmişti.

İbadi, düzenlediği basın toplantısında, "Referandumun tüm Irak ve IKBY'ye olumsuz etkileri olacak. Bu tek taraflı bir adımdı, bununla ortaklık anlayışıyla ve uluslararası irade dinlenmedi. Irak'ın birliği ve egemenliğinden asla taviz vermeyeceğiz. Referandumun sonucuyla ilgili müzakerelerde bulunmayacağız" diye konuşmuştu.

İlgili Haberler
İbadi'den Barzani'ye Kerkük uyarısı!AKP tabela partisine dönüşebilirErdoğan: "Devlet yönetmekle aşiret yönetmek aynı şey değil..."Erbil'e tüm uçuşlar durduruluyorCHP'li Tezcan: "Allah aşkına yanılmadığın bir tane yer söyle?"Barzani'den petrol açıklaması
Etiketler: , ,
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58