Başbakan Yıldırım ve Bahçeli yarın görüşecek

Başbakan Yıldırım ve Bahçeli yarın görüşecek
AKP sözcüsü Aktay, Başbakan Yıldırım ile Bahçeli'nin yarın görüşeceğini ve mutabık olunan metnin açıklanacağını söyledi.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Yasin Aktay, yarın Başbakan Binali Yıldırım ile Devlet Bahçeli'nin müzakerelerinden ardından Anayasa değişikliği için bir araya geleceğini açıkladı.

AKP Sözcüsü Yasin Aktay, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Aktay, "Yarın Sayın Devlet Bahçeli ile Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, bir araya gelecekler. Öyle zannediyorum ki yarın itibariyle metne son şekli verilerek, en kısa zamanda TBMM gündemine sunulacaktır. Metin, şu an itibariyle içeriğine giremeyeceğimiz bir metin. Henüz son noktasına varmadı. İlk etapta 3 seçeneğimiz vardı. Bu 3 seçenekten 2 tanesi elendi ve tamamen yönetim şekli üzerine odaklanmış bir revizyon. Yine adı cumhurbaşkanlığı olacak. Cumhurbaşkanlığı sistemi olarak devam edecek ama teknik itibariyle gereken değişikliklerin yapılacağı bir metin olacak" diye konuştu.

"GÖRÜŞ FARKLILIKLARI DİYALOG İÇERİSİNDE ÇÖZÜLEBİLECEK NİTELİKTE"

AKP Sözcüsü Aktay, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

MHP'nin, cumhurbaşkanının partisiyle olan ilişkisine yönelik talebine AKP'nin nasıl baktığı yönündeki soruyu cevaplayan Aktay, şöyle konuştu: "Ortada bir pürüz yok. Kamuoyunun beklediği gibi bir kriz veya anlaşmazlık yok. Bazı görüş farklılıkları elbette var ama görüş farklılıkları diyalog içerisinde çözülebilecek nitelikte bir ayrılık var. İki taraf da kaygılarını samimiyetle ifade ediyor. Yeni anayasada hedeflediğimiz geniş katılımlı, daha demokratik bir toplumsal katılımı öngören bir anayasa değişikliği olacaktır"

"MHP'NİN DE YAKLAŞIMI ÇOK FARKLI DEĞİL"

MHP'nin, cumhurbaşkanının partisiyle olan ilişkisine yönelik şu andaki görüşünün AK Parti'den çok farklı olmadığını belirten Aktay, "Cumhurbaşkanı'nın zaten fiilen şu anda partisiyle ilişkisi her ne kadar resmen değilse bile fiilen var olmaktadır. AKP, bütün kadrolarıyla Sayın Cumhurbaşkanı'mızın arkasında duruyor. Bir cumhurbaşkanının yıllarca partisine genel başkanlık yapıp, partisinin felsefesine olan bütün bağlılığını bir gecede cumhurbaşkanı seçildiğinde tamamen bırakması fiilen düşünülemez. Biz burada anayasa metnini daha dürüst olmaya, gerçeklerle bağdaşan bir duruma oturtmaya çalışıyoruz. MHP'nin de yaklaşımı bundan çok farklı değil" ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş