Bilal Erdoğan’ı üzecek haber

Bilal Erdoğan’ı üzecek haber
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, 17-25 Aralık operasyonlarının yaşandığı dönemde, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’i ‘rüşvet havuzu’ olarak nitelendiren Kılıçdaroğlu’na üç ayrı davada verilen toplam 27 bin 500 liralık tazminat cezasını bozdu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticiliğini yaptığı TÜRGEV için, ‘rüşvet havuzu’ ifadesini kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na üç ayrı tazminat davası açılmış ve toplamda 27 bin 500 lira ceza verilmişti. Bir üst mahkemeye taşınan davanın bu kararını Yargıtay 4. Hukuk Dairesi bozdu.

“İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ SINIRLARI İÇERİSİNDE”

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Kılıçdaroğlu’nun dile getirdiği iddiaların kamusal çıkarlarla ilgili olduğuna dikkat çeken Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, gerekçesinde açıklamaların ifade özgürlüğü sınırları içerisinde kaldığını bu nedenle davaların Kılıçdaroğlu lehine reddedilmesi gerektiğini vurguladı. Yargıtay, ayrıca TÜRGEV’in açtığı ancak Kılıçdaroğlu’nun kazandığı iki davadaki kararları da onadı.

“17-25 ARALIK SÜRECİNDE SÖYLENMİŞTİ”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının ardından o dönem Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV’i ağır sözlerle eleştirmişti. 24 Haziran 2014’te partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, “Bir de rüşvet havuzu vardı, nüfuz ticareti kullanılarak para aktarılan yer. Onun yeri de TÜRGEV’di. Başbakanın çocuklarının yer aldığı vakıf. Nasıl bir rüşvet havuzu ki Bakanlar Kurulunca kamuya yararlı sayılıp vergiden muaf tutuluyor. Nüfuz ticareti şu demek arkadaşlar; bulunduğun mevkiyi kullanarak yakınlarına veya kendine çıkar sağlamaktır. TÜRGEV’e en büyük rüşvet yine Royal Protokol’den gelmişti. Yine bu kürsüden TÜRGEV’e gelen paraları açıklamıştım. Kuruşu kuruşuna 99.999.990 dolar, 100.000.000 dolardan 10 dolar eksik. Neden eksik hâlâ çözebilmiş değilim” demişti.

ÇELİK İTİRAZ ETTİ

TÜRGEV, bu sözler nedeniyle CHP lideri aleyhinde tazminat davası açmıştı. İstanbul 16. Asliye Hukuk Mahkemesi, 22 Mart 2016’da Kılıçdaroğlu’nu TÜRGEV’e 7 bin 500 TL tazminat ödemeye mahkûm etmişti. İstanbul 20. Asliye Hukuk Mahkemesi ve İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi de Kılıçdaroğlu’na TÜRGEV’le ilgili sözleri nedeniyle onar bin TL tazminat cezası vermişti. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik, CHP liderinin açıklamalarında kamu yararı olduğu, eleştiri sınırları içerisinde kalındığı gerekçesiyle cezaları Yargıtay’a taşımıştı.

  • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş