Bu yolda hız yapmak serbest. Radar madar yok haydi gaza basın!

Bu yolda hız yapmak serbest. Radar madar yok haydi gaza basın!
Aşırı hız her gün binlerce kişinin ölümüne neden olan trafik kazalarına yol açıyor. Bu konuyla ilgili sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafa ise 'Sıkıyorsa şimdi gaza basın bakalım’ yorumları geldi.

Trafik kazalarının bir numaralı sebebi olan aşırı hız tutkusu her gün binlerce kişinin ölümüne neden olmaya devam ediyor.

Sürüş sırasında araç hızının artmasına paralel olarak, aracın kontrolünü sağlamak da bir o kadar güçleşir. Bu durum çevresel koşullarla birleşince ise kaza riskini daha da arttırır. Özellikle virajlarda ve eğimi yüksek yolllarda bu gibi durumlar doğrudan kaza sebepleri arasında yer alabilmektedir.

AŞIRI HIZ CAN ALIYOR

Yol şartlarının dışında aşırı hız, aracın ani şekilde durması gerektiği anlarda da büyük bir tehlike yaratır. Sürücü, karşısına çıkan engelden dolayı durmak istediğinde, hem hızdan dolayı, hem de gerekli tepkiyi verme süresi nedeniyle durmakta zorlanabilmektedir.

Türkiye'de 2019 yılında meydana gelen 174 bin 896 adet ölümlü yaralanmalı trafik kazası sonucunda 2 bin 524 kişi kaza yerinde, 2 bin 949 kişi ise yaralanıp sağlık kuruluşlarına sevk edildikten sonra kazanın sebep ve tesiriyle 30 gün içinde hayatını kaybetti. 

Ölümlü yaralanmalı trafik kazasına neden olan toplam 204 bin 538 kusura bakıldığında kusurların %88,0'ının sürücü, %8,2'sinin yaya, %2,0'ının taşıt, %1,3'ünün yolcu ve %0,5'inin yol kaynaklı olduğu görüldü.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLAN FOTOĞRAF

Polisin her gün yaptığı uyarı ve denetimlere rağmen hız yapmaya devam edenlere karşı paylaşılan bir fotoğraf sosyal medyada gündem oldu.

'Radar yok rahat ol' diyen bir trafik levhasının yanındaki Azrail fotoğrafına sosyal medyada ‘Sıkıyorsa basın gaza bakalım’ yorumları yapıldı.

İşte o fotoğraf:
radar-ve-azrail-001.jpg

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58