CHP'den Çorlu'da yaşanan kazaya ilişkin soru önergesi

CHP'den Çorlu'da yaşanan kazaya ilişkin soru önergesi
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 20 milletvekili ile tren kazasının yaşandığı bölgeye gitti. Burada incelemelerde bulunan ekip, daha sonra bir araştırma önergesi verdi. 

Tekirdağ Çorlu’da yaşanan ve 24 vatandaşın hayatını kaybettiği tren faciasının ardından, ‘ihmal’ tartışmalarına ilişkin soru önergesi veren CHP’ Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, facianın olduğu bölgeye giderek 20 vekille beraber incelemelerde bulundu.

"KAZANIN GERÇEK NEDENLERİNİN AÇIKLANMASI LAZIM"

Valilik başta olmak üzere meslek örgütleri, sendikalar, akademisyenler, uzmanlar, doktorlar ve kazazedelerle görüşmeler yapan CHP’li Yüceer, faciada ciddi ‘ihmallerin’ olduğunu ifade etti.

CHP’li Yüceer’in milletvekilleriyle birlikte TBMM Başkanlığına sunduğu önergede şu ifadeler yer aldı: “Çorlu tren kazasının birtakım ‘ihmaller’ sonucu gerçekleşmiş olabileceğine yönelik çok sayıda iddia yer almaktadır. Tekirdağ tren faciasına ilişkin Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada kaza nedeni olarak ‘trenin rayla temasının ortadan kalkması’ olarak belirtilirken, Ulaştırma Bakanlığı ‘Kazanın aşırı yağmur yağışları nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması nedeni ile meydana geldiği tespit edilmiştir’ açıklamasında bulunmuştur. Kazaya ilişkin meslek örgütleri tarafından yapılan açıklamalarda ise kazanın öngörülebilir ve önlenebilir nedenlerden ötürü meydana geldiği belirtilmektedir.”

"BÜTÜN YETKİLER DEVLET TARAFINDAN ÖZEL ŞİRKETLERE VERİLDİ"
Demiryolu hattının denetim ve bakım işlerinin birtakım ‘özel şirketlere’ devredildiği belirtilen önergede, “Çorlu’da yaşanan tren faciasına ilişkin uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, kazanın yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılmış olması, demiryolu hatlarının bakım, denetim ve kontrol iş ve işlemlerinde devlet sorumluluğunun özel şirketlere devredilmiş olması, özelleştirme politikaları nedeniyle TCDD bünyesinde çalışan personel sayısının ciddi oranda azaltılması, ‘yol bekçilerinin’ görevlerine son verilmesi, travers ve dolgu malzemelerinin kalitesi ve denetimine ilişkin sorunların olması gibi konulardan da söz edilmektedir. Genel sorunlarından yanında tren kazasının gerçekleştiği demiryolu hattına ilişkin daha önce yenilenme amacıyla ihale süreçlerinin başlatıldığı, ancak ‘ödenek yetersizliği’ nedeniyle bakım ve yenileme projesinin iptal edildiği de yine kamuoyunda tartışılmaktadır” diye belirtildi.

İlgili Haberler
Tren faciasında 4 kişiye tahliye
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş