Çift maskenin koruma oranı açıklandı. Süper bilgisayar hesapladı

Çift maskenin koruma oranı açıklandı. Süper bilgisayar hesapladı
Japonya’da gerçekleştirilen bir araştırma çift maskenin koruyuculuğu artırdığına yönelik iddiaları çürüttü. Süper bilgisayar tarafından gerçekleştirilen analize göre, çift maskenin koruyuculuğun artmasına etkisi sadece yüzde 4. Araştırmada ayrıca en başarılı koruma sağlayan maskelerin N95 tipi maskeler olduğunu da ekledi.

Japonya'da Riken ve Kobe Üniversitesi uzmanlarının ortak imza attığı çalışmada Fugaku süper bilgisayarı çift maskesinin etkilerini ölçmek için kullanıldı. Bilgisayarın yaptığı modellemede, tek ve çift maske takmanın yarattığı fark ortaya kondu.

YARATTIĞI FARK YÜZDE 4
Uzmanlar, ağız ve burunu düzgün şekilde kapatan tek bir cerrahi maskenin
partiküllerin geçişini engellemede yüzde 85 oranında etkili olduğunu aktardı. Uzmanlar cerrahi maskenin üzerine takılan sünger tipi maskelerle oluşan koruma oranının yalnızca yüzde 4 artışla yüzde 89 olduğunu vurguladı.

ÜST VE YANLARDA AÇILMA
Çift cerrahi maske takmanın ise hava akışı açısından sorun yarattığı, bu nedenle maskenin üstü ve yan taraflarında açılmaya yol açtığı belirtildi. Araştırmanın başındaki isim Makoto Tsubokura, “Çift maskede performans artışı söz konusu değil” ifadelerini kullandı. Tsubokura, araştırmada en başarılı koruma sağlayan maskelerin N95 tipi maskeler olduğunu da ekledi.

CDC ÖNE SÜRMÜŞTÜ
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden (CDC) gelmişti. CDC’den yapılan açıklamada, çift maske kullanmanın bulaşmayı önlemede çok daha etkili olduğu öne sürülmüştü.

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58