Çin'e Uygur Türkleri suçlaması

Çin'e Uygur Türkleri suçlaması
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Doğu Türkistan'da Türklere teknoloji kullanarak baskı yapmak ve büyük bir veri programı ile Uygur Türklerini gelişi güzel gözaltına almakla suçladı. 

AA'nın haberine göre İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Doğu Türkistan'ın Aksu vilayetinden 2 binden fazla tutuklunun listesine ulaşıp, yaptığı açıklamada ''Entegre Ortak Operasyonlar Platformu'' (IJOP) adlı büyük veri programının söz konusu listedeki kişileri hedef aldığını ve yetkililerin bu kişileri daha sonra siyasi eğitim kamplarına gönderdiğini bildirdi. 

 IJOP veri programının Doğu Türkistan'daki çeşitli duyu sistemlerinden insanlar hakkında veriler topladığı ve potansiyel tehdit olarak düşündüğü kişilerin isimlerini yetkililere gönderdiği belirtilen açıklamada, Çinli yetkililerin ise söz konusu kişileri siyasi eğitim kamplarına götürdü ifade edildi. 

''Gözetleme programı'' olarak nitelendirilen veri programının Karakaş'tan kişilerin gözaltına alınmasında da kullanıldığına dikkat çekilen açıklamada, yurt dışından bir numaradan 4 kez aranan bir kişinin IJOP veri sistemi tarafından ''hassas ülkelerle bağlantılı'' kategorisine alındığına işaret edildi. 

Açıklamada görüşüne yer verilen Çin araştırmacısı Maya Wang ise ''Çin hükümeti listedekilerin ailelerine bir cevap borçlu, neden gözaltındalar ve şimdi neredeler.'' ifadesini kullandı.

HRW, açıklamada ayrıca, çok sayıda Uygur Türkünün günlük yasal ve şiddet içermeyen davranışları nedeniyle Çinli yetkililerce gözaltına alındığına ve bu durumun Çin hükümetinin  Doğu Türkistan'da ''suçluları hedef aldıkları'' açıklamasıyla çeliştiğine dikkati çekti.  

201808dev-community-geneva-river2.jpeg

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58