Doların 10 TL'ye yükselmesinin ardından Berat Albayrak'ın sözleri yeniden gündem oldu

Doların 10 TL'ye yükselmesinin ardından Berat Albayrak'ın sözleri yeniden gündem oldu

Doların 10 TL'ye çıkarak rekor kırmasının ardından Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak'ın “çok beklersiniz, hele de seçimden sonra daha çok beklersiniz" şeklindeki sözleri tekrar gündeme geldi.

Dolar, 10 TL''ye ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırmasının ardından sosyal medyada Berat Albayrak''ın sözleri yeniden gündeme geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan''ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı eski Berat Albayrak, 2019''da 31 Mart yerel seçimleri öncesinde dolar kuruna ilişkin şunları söylemişti:

"ÇOK BEKLERSİNİZ"

"Ağustos, eylül, ekim aylarında bol bol döviz alıp, 6 liradan 7 liradan, niye? Dolar 10 lira olacak, 15 lira olacak ya, 6-7 liradan toplayalım dolarları, 10-15''ten satarız. Dolar düştü 5 liraya. Bunlar kara kara düşünüyor. Eyvah eyvah. E, ne yapacağız? Şöyle bir kriz çıksa da füze yağsa da şu olsa da bu olsa da dolar yükselse de bir kâr etsek. Çok beklersiniz, hele de seçimden sonra daha çok beklersiniz."

DOLAR/TL 10 SEVİYESİNİ AŞTI

Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında değer kaybına devam ederken, akşam saatlerinde tarihin en düşük seviyesini gördü. Dolar/TL, bugün (12 Kasım Cuma) akşam saatlerinde 10 seviyesini aştı.

ABD''de yüksek enflasyon sonrası artan küresel dolar talebi ve yurtiçinde Merkez Bankası''nın gevşek para politikası, TL''deki erimede başrol oynuyor.

Yükselişine devam eden dolar/TL akşam yurtdışı işlemlerde 10,00405 seviyesini gördü. Euro/TL de 11,46128 seviyesinde. Gram altın ise zirveyi 600 liraya taşıdı.

İlgili Haberler