Barış Pehlivan iktidara kara haberi verdi. Yolun sonunu gördüler belge topluyorlar

Barış Pehlivan iktidara kara haberi verdi. Yolun sonunu gördüler belge topluyorlar
Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, bürokratların iktidar değişirse diye kendilerini garanti altına alacak belgelerin kopyalarını almaya başladıklarını iddia etti.

Barış Pehlivan, “Devlette yeni döneme hazırlık” başlıklı yazısında “yolun sonuna gelindiği” düşüncesinin bürokraside tedirginlik yarattığını ve şu dönemde kimsenin risk almak istemediğini ileri sürdü.

Pehlivan, gündeme oturan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili kurumlarda baş gösteren çekimserliğin ve suskunluklarıyla bilinen kimi hakim ve savcıların yemekhanede yüksek sesle “konuşmaya” başlamasının, Ankara’daki “iktidar gidici” kanaatinin en belirgin göstergelerinden olduğunu iddia etti.

Pehlivan, AKP iktidarının ömrüne olan güvensizliğin potansiyel adayları, “Umarım Reis bana bakanlık teklif etmez” deme notasına getirecek düzeyde olduğunu da iddiaları arasına ekledi.

Bir ihtimalden daha bahseden Pehlivan, “Bürokrasiye dair bu iddiaların yeni bir tasfiye hareketinin bahanesi olabileceğini düşünenler de yok değil. Şurası muhakkak ki seçime yaklaştıkça daha çok ifşaata, itirafa ve dümen kırmaya tanık olacağız” diye yazdı.

Pehlivan’ın yazısının konuyla ilgili kısmı:

Hani sosyal medyayı cendere altına almak istiyorlar ya...

Perde arkasında yekvücut olmuş bir devlet mekanizmasının olduğunu düşünürseniz yanılırsınız.

Daha kısa süre önce...

Meclis’te sosyal medya toplantısı...

BTK’sinden RTÜK’üne, hukukçularından iletişim uzmanlarına kritik isimler toplandı.

Masada öyle bir yakan top vardı ki kimse dokunmak istemiyordu.

Bakmayın üst düzey koltuk sahiplerinin hevesli göründüğüne. Ne BTK ne de RTÜK bürokrasisi “sansürcü” yaftası yemek istiyordu.

Evet, belki İletişim Başkanlığı altında belki de daha bağımsız bir Sosyal Medya Başkanlığı kurulacak...

Evet, belki o yeni başkanlıkta her kurumdan temsilci gibi bürokratlar görev yapacak...

Evet, belki skandal yasaklara imza atacaklar...

Ama duyuyorum ki bunun kontrol edilmesi zor ve tehlikeli bir su olduğunu bilen bürokratlar çok. Ve ihalenin kendilerine kalmasından ürküyorlar.

Peki, bu neye işaret?

Şuna:

Bir süredir kulağıma fısıldanıyor; devlette fotokopi çekme dönemi başlamış. Yani yarın iktidar seçimle değişirse kendilerini güvende tutacak belgelerin kopyalarını almaya başlayanlar varmış.

Yargı bürokrasisini bilen bir isim anlatıyor; suskunluklarıyla ünlü hâkim ve savcılar iktidarın yanlışlarını yemekhanede yüksek sesle dile getirir olmuş.

Ankara’da devletle çok işi olan birinden dinliyorum:

“Bürokrasi tedirgin, herkes yolun sonuna gelindiği kanaatinde, kimse risk almak istemiyor. Bazıları da ‘gemi batıyor, ne yaptık yaptık, yolumuza bakalım’ düşüncesiyle çalışıyor.”

Şunu bile işitti bu kulaklar: “Umarım bana bakanlık teklif etmez Reis” diyen bile çıkmış.

Söylemezsem olmaz; bürokrasiye dair bu iddiaların yeni bir tasfiye hareketinin bahanesi olabileceğini düşünenler de yok değil.

Şurası muhakkak ki seçime yaklaştıkça daha çok ifşaata, itirafa ve dümen kırmaya tanık olacağız.

İlgili Haberler