Evlerde bulunan bu tehlike çocukları ölüm götürüyor. Çocuğu olanlar bu haberi es geçmesin

Evlerde bulunan bu tehlike çocukları ölüm götürüyor. Çocuğu olanlar bu haberi es geçmesin
İzmir'de Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, evlerde çocuklar için bulunan büyük tehlikeyi açıkladı. Astarcıoğlu, uzaktan kumandaların çocuk sağlığı açısından ciddi risklere neden olabileceğini, pillerin yerinden çıkartılıp yutulmasının yemek borusunda yanıklara sebep olduğunu ve hayati tehlike taşıdığını vurguladı.

DHA'da yer alan habere göre, korona virüs sürecinde evde geçirilen vaktin artmasıyla birlikte kazalar da beraberinde geldi. Evlerde bulunan uzaktan kumandaların mikrop yuvası olduğu, hatta yerinden çıkan tuşların çocuklar için büyük tehlike oluşturduğu açıklandı.

0a575d5c07b485514ab55c8bf002da12.jpg

"YUTULAN CİSİM TEKRARLAYAN ZATÜRREYE SEBEP OLUYOR"

Tuşların çocukların akciğerine kaçtığını ve bu durumun tekrarlayan zatürreye neden olabileceğini ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Görkem Astarcıoğlu, "Kumandanın üzerindeki küçük düğmeler eğer gevşekse, yerinden çıkıp akciğerlere kaçabilir. İlk hastamda böyle bir hikaye yaşamıştım. Çocuğun geçmeyen zatürresi vardı. En ağır antibiyotikleri kullandıktan sonra toparlansa da 1 haftanın ardından hastalık yeniden nüksediyordu. Neden olduğunu anlamakta zorlansak da cerrahi bir müdahale ile soluk borusunun içine kamerayla girdik. 'Yabancı bir cisim var mı?' diye aradığımızda kumandanın açma kapama tuşuna rastladık. Ailesi, o tuşun 6 aydır kayıp olduğunu söyledi. İlginç bir hikayeydi. O düğmeler, çocuğun ciğerlerine kaçarak hayatını tehdit eden hastalıklara yol açabilir. Aileler dikkat etsin ve kumandaları ortada bırakmasın. Bu çocuk ilkokula giden, aklı başında, uslu bir çocuktu. Ama yine de ev içinde umulmayan durumlarla karşılaşılabiliyor. Farkında olmadan, muhtemelen dişini kaşımak için ya da çizgi film izlerken dalgınlıkla oyalanmak için kumandayı ağzına sokabiliyor. Pil yanıkları ise 4-5 yaş altındaki çocuklar için daha tehlikeli." diye konuştu.

7e1af318b06773c85a20bae62bff15d3.jpg

"HAYATİ TEHLİKESİ VAR"

Kumanda aletlerinin çocuklar için taşıdığı risklere dikkat çeken Dr. Astarcıoğlu, "Pilin yerinden çıkartılıp yutulması yemek borusu yanıklarına sebep olur ki bu da hayati tehlikeye yol açar" dedi.

30cee84a138b5e108096b5d080c44f87.jpg

"NEFES ALMAYI ENGELLER, ZATÜRREYEN NEDEN OLUR"

Astarcıoğlu, çocuğun yuttuğu yabancı cismin delici, kesici bir alet değilse ya da kimyasal bir içeriği yoksa boyutları da küçükse kendi kendine çıkmasını beklediklerini dile getirdi.  Astarcıoğlu, "Bu tip durumlarda çocuğu gözetim altında tutuyoruz. Yemek borusunda 3 tane dar nokta var. Cismin, o bölgeleri sağlıklı geçebildiğinden emin olmamız gerekiyor. Eğer soluk borusuna kaçarsa hava yollarını tıkadığı için nefes almayı engeller ve  zatürreye neden olabilir. Yabancı cismi, çıkarmadan hastalığı tamamen tedavi edemezsiniz. Kumandayı para gibi düşünebilirsiniz. Anahtarlık içinde aynı şey geçerli. Bunlar, sürekli farkında olmadan ellediğimiz ama temizleme ihtiyacı duymadığımız aletlerdir" ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş
Tüm Hakları Saklıdır ©
Yeni Çağ Gazetesi

İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel: (0212) 452 40 40
Faks: (0212) 452 40 58