Flaş... Ethem Sancak'ın AKP'den atılmasının istenmesinin sebebi belli oldu

Flaş... Ethem Sancak'ın AKP'den atılmasının istenmesinin sebebi belli oldu

AKP tarafından kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen MKYK üyesi Ethem Sancak’ın ihraç talebi gerekçesinin Marmara Üniversitesi'nde yaptığı konuşma olduğu kaydedildi.

İş insanı Ethem Sancak, AK Parti İstanbul İl Yönetimi tarafından tedbirli olarak kesin ihraç talebiyle il disiplin kuruluna sevk edildi.
Sancak''ın ihraç talebi gerekçesinin, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlenen "Türkiye’nin güvenliği ve NATO" sempozyumda yaptığı değerlendirmeler olduğu öğrenildi.

Sancak, Gazete Duvar tarafından haberleştirilen açıklamasında "Biz Amerikan''ın desteğiyle iktidara geldik. Taç giyen baş akıllanır. Van minute olayında rest çektik. Batının pranga sistemine kafa tutmaya başladık. Bunu devirebilmek için en son içimize sızdırdıkları FETÖ, 15 Temmuz darbesini yaptı. Biz milletimizin desteğiyle bunları yendik" demiş ve bu sözleri gündem olmuştu. Sancak aynı sempozyumda "Biz adam kesen birçok ülkeyle kardeşiz", "Uygur bölgesinde yaşayan Uygurların refah seviyesi bizim Yozgat''ta yaşayan insanlarımızın refah seviyesinden 3 kat daha yüksektir" şeklinde ifadeler de kullanmıştı. 

Ethem Sancak bugün yaptığı açıklamada, sempozyumun basına kapalı bir söyleşi olduğunu, konuşmasının sızdırıldığını savunarak, "Biz Amerika’nın desteğiyle iktidara geldik" sözlerini sarf etmediğini öne sürdü.

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, AKP

‘BEN DE MEDYADAN ÖĞRENDİM’

Ethem Sancak, gelişmeler üzerine yaptığı açıklamada, Disiplin Kurulu''na sevk edilmesine ilişkin, "Ben de bunu medyadan öğrendim" dedi.
Marmara Üniversitesi''nde yaptığı konuşmadaki "Biz Amerika''nın desteğiyle iktidara geldik" sözlerini sorulan Ethem Sancak, "Hayır, yalan. Ben öyle bir şey söylemem. AKP halkın oyuyla iktidara geldi, Amerika''nın desteğiyle değil" dedi.

Sancak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yaptığım konuşmada söyleyeceğimi söyledim. ‘Amerika AKP''yi kurdu, destekledi'' diye asla öyle bir şey söylemedim. Öyle düşünmüyorum. Amerika''nın, NATO''nun 1950''den beri bizlere neler yaptığını, Menderes''e arka çıkıp sonra ona idama götürdüğünü… Süleyman Demirel''i 3 kere darbeyle gönderdiler. Tayyip Erdoğan halkın oyuyla seçilince içine sızmaya çalıştılar FETÖ''cülerle şununla bununla… Tayyip Erdoğan teslim olmayınca, bunlara cephe açınca ‘van minüt'' olayıyla başlayan, onu düşürebilmek için her türlü yolu denediklerini, en sonunda 15 Temmuz''da darbeyle öldürmeye kalktıklarını söyledim. Söylediklerim bunlar. Güvenlik ve NATO üzerine basına kapalı bir söyleşiydi."

''BANA GEREKÇE SÖYLEMEDİLER''

Basın kapalı konuşmasının sızdırıldığını savunan Sancak, Disiplin Kurulu''na sevkinin bu konuşmayla ilgili olabileceğini, parti yönetiminden kendisine gerekçe söylenmediğini aktardı.

''ERDOĞAN, DAVASINDA DİK DURDUĞU SÜRECE NEFERİYİM''

Disiplin Kurulu''na sevkine itirazı olup olmayacağını sorulan Sancak, "Bu konuda benim bir hamlem olmayacak. Canları sağ olsun. Benim partizanlık, particilik gibi bir derdim yok. Ben Tayyip Erdoğan''ın neferiyim. Davasında dik durduğu sürece ben de ona neferlik yapmaya devam edeceğim. Partiden ihraç edebilirler ama vatandaşlıktan ihraç edemezler. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Tayyip Erdoğan''ın davasına ve yücelttiği bayrağa hizmet edeceğim neferi olarak” ifadelerini kullandı.

''DAVUTOĞLU EKİBİ HER TÜRLÜ NUMARAYI ÇEKİYOR''

Öte yandan halktv.com.tr’de İsmail Saymaz''ın sorularını yanıtlayan Ethem Sancak, "Davutoğlu ve ekibi Erdoğan ile aramı bozmak için her türlü numarayı çekiyor. Boşuna uğraşmasınlar. Bir partiden ihraç edilmek dünyanın sonu değil" dedi.

Sancak şunları kaydetti: "Mustafa Karaalioğlu ve Davutoğlu ve ekibi Tayyip Erdoğan ve benim aramı bozmak için her türlü numarayı çeviriyorlar. Boşuna uğraşmasınlar. Beni ihraç da ettirtebilirler. Canları sağ olsun, ben Tayyip Erdoğan''ın davasına bağlı olduğum sürece onun neferiyim. Partide olayım olmayayım. Particilik diye benim bir derdim yok."

Ethem Sancak, "İhraç edilme ihtimaliniz var biliyorsunuz değil mi?" sorusuna "İhraç etsinler, canları sağ olsunlar ne yapayım, dünyanın sonu değil ki ihraç edilmek. Yılmaz Güney ne diyordu: Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar yaşasın 10. köy" cevabını verdi. 

Sancak "En son Cumhurbaşkanı''yla ne zaman görüştünüz?" sorusunu ise şöyle cevapladı: "Valla Cumhurbaşkanı''yla görüşüyorum. En son 1 ay önce, ben eski MYKY üyesiydim. Bir yemek verdiler eskilere, külliyede. Oradaydım."

İstanbul İl Yönetimi, Sancak’ın kesin ihraç talebiyle sevk edilmesinin sebebinin Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde düzenlene sempozyumda yaptığı konuşma olduğunu kaydetti. 

AKP''li kaynaklar, disiplin sürecinin hızlı bir şekilde işletileceğini söylerken kesin bir zaman veremediklerini de söyledi. İhraç talebinin doğrudan genel merkezden verildiği de iddialar arasında.

 

İlgili Haberler