Fotoğraftaki genç subayı tanıdınız mı? Tüm dünya onu konuşuyor

Fotoğraftaki genç subayı tanıdınız mı? Tüm dünya onu konuşuyor

Türkiye’nin ilk astronotu Albay Alper Gezeravcı’nın Hava Harp Okulu fotoğrafı ortaya çıktı.

Uzaya çıkan 3. Türk olan ve Türkiye'nin ilk astronotu unvanını alan Alper Gezeravcı’nın gençliğinde Hava Harp Okulu’nda öğrenim gördüğü yıllara ait bir fotoğrafı ortaya çıktı.

gen-0j-wkakzymo.jpg

Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde 21 yıldır görev yapan ve şu anda albay rütbesinde bulunan Alper Gezeravcı, Axiom Space firmasına bağlı Ax-3 ekibinde yer almıştı.

253441.jpg

Ax-3 ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) götürecek olan SpaceX'in Dragon kapsülünü taşıyan Falcon 9 roketi dün başarıyla fırlatılmıştı.

indir.jpg

UZAYDA İLK OLARAK GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN SÖZÜNÜ SÖYLEDİ

Dünyanın alçak yörüngesine oturduktan sonra Dragon kapsülünden Dünya’ya canlı bağlanan. Türkiye’nin ilk astronotu Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü, Mustafa Kemal Atatürk’ün çağdaşlık ve uygarlık yolunda yol gösterici sözlerinden olan "İstikbal göklerdedir" olmuştu.

ALPER GEZERAVCI KİMDİR?

Alper Gezeravcı, Aralık 1979 tarihinde Silifke, Türkiye'de dünyaya gelmiştir. İstanbul Hava Harp Okulu'nda Elektronik Mühendisliği alanında lisans eğitimini tamamlamış ve ardından Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü'ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisans yapmıştır.

Türk Hava Kuvvetleri'nde savaş pilotu olarak 15 yıllık bir uçuş tecrübesine sahip olan Alper Gezeravcı, çeşitli uçaklarda görev almıştır, bunlar arasında T-41, SF-260, T-37, T-38, F-5, KC-135 ve F-16 bulunmaktadır. Aynı zamanda Türk Hava Yolları'nda da yedi yıl boyunca kaptanlık yapmıştır.

1110210.jpg

Alper Gezeravcı, birçok farklı rolde görev yapmıştır, bu roller arasında uçuş lideri, uçuş emniyet görevlisi ve ticari havayollarında kaptanlık gibi önemli pozisyonlar bulunmaktadır. Son olarak Adana'daki 10'uncu Üs Komuta Birimi'nde Standardizasyon Filosu Akademik Kanat Komutanı olarak atanmıştır.

Askeri eğitimi sayesinde birçok hayatta kalma eğitimi kursuna ve askeri konuşlandırmaya katılan Alper Gezeravcı, bir spor tutkunu olarak da bilinmektedir. Tüplü dalış, yelkencilik, kampçılık, rafting, dağ yürüyüşü ve binicilik gibi aktivitelerle ilgilenmektedir.

screenshot-1-001.jpg

Alper Gezeravcı'nın hayatındaki bir diğer önemli dönem, Axiom Mission 3 (Ax-3) adlı uzay görevi için seçilmesidir. Alper Gezeravcı, bu tarihi görevde görev uzmanı olarak yer alacak ve Türkiye'nin ilk astronotu olarak uzaya gitme fırsatını değerlendirecek. Bu görev, Türk havacılık ve uzay tarihinde önemli bir kilometre taşı olacaktır. Gezeravcı, Ax-3'teki rolüyle gurur duyduğunu ve heyecanlandığını ifade etmektedir.

screenshot-3.jpg