Fransa’da yaşayan Türk doktor koronayı nasıl yendiğini anlattı

Fransa’da yaşayan Türk doktor koronayı nasıl yendiğini anlattı
Fransa’da yaşayan ve kayak tatili için gittiği Kayseri’den döndükten sonra korona virüse yakalanan Türk doktor Ünsal Akkabak virüsü nasıl yendiğini anlattı. Virüse yakalanmasının ardından kendisini karantinaya aldığını belirten Akkabak, yapılan testin negatif çıkmasının virüsü taşınmadığı anlamına gelmediğini vurguladı.

Fransa’da yaşayan Türk doktor Ünsal Akkabak, korona virüsü nasıl yendiğini anlattı. Kayak tatili için gittiği Kayseri’den döndükten sonra virüse yakalandığını belirten Akkabak, hemen kendisini karantinaya aldığını söyledi. Karantinada olanların dört günde bir muayene olmaları gerektiğini vurgulayan Akkabak, zatürre ve nefes darlığı gibi durumların bazı durumlarda muayenede ortaya çıktığını söyledi.

DW Türkçe’ye konuşan Akkabak o günleri, “Tatil dönüşü virüs vakaları çoğalmaya başlamıştı. Eldiven ve maskeyle çalışmaya başladım. Maske yeterince olmadığından idareli kullanmak gerekiyordu. Viziteler sırasında kimi zaman beş kat merdiven çıkıyorsunuz, maskeyle zor oluyor. Dahası, yüzde 100 koruma da sağlamıyor. Bir hafta sonra nezle gibi başladı. Aşırı derece kırgınlık, baş ağrıları hissetmeye başladım. Birkaç gün sonra test yaptırmaya karar verdim. Randevu alıp Strasbourg Hastanesi'ne gittim. Ertesi sabah sonuçlar geldi, pozitif olduğumu söylediler. O gün normalde çalışmam gerekiyordu, ancak hastalara ve başkalarına bulaştırmamak için derhal kendimi karantinaya aldım” diyerek anlattı.
Dr. Akkabak yaklaşık iki hafta süren karantinanın ardından 2 Nisan'da işinin başına döndü. Kendisi gibi virüs kapmış ve karantinaya çekilmiş olanlara “Her dört günde bir muayene olmaları” tavsiyesinde bulunuyor. Zatürre ve nefes darlığı gibi durumların kimi zaman ancak muayene sayesinde görülebildiğini, böyle bir durumda mutlaka hastaneye gidilmesi gerektiğini söylüyor.

Muayene sayılarının bundan yaklaşık altı hafta önce aniden arttığını gözlemlediklerini belirten Dr. Akkabak, “Muayene için başvurular birden arttı. Öksürük, nezle, ateş, baş ağrısı veya ishal gibi grip sendromunda görülen, yani pek önemli olmayan virüs bulguları vardı” dedi.

“FRANSA’DA RAKAMLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Fransa'da virüse ilişkin resmi rakamların gerçeği yansıtmadığına işaret eden Dr Akkabak, “Bu rakamları en az 10'a katlamak lazım, çünkü yeterince test yapılmadığı için çoğu vakalar bilinmiyor. İstatistikler sadece test olanları veriyor. Ayrıca testin negatif çıkması virüs taşımıyorsunuz anlamına gelmiyor. Hatalı negatifler var. Gerçek olan ölü sayısı. Tünelin ucunda değil, henüz başlangıcındayız. Rakamlar hâlâ yükseliyor. Çin modelini temel alacak olursak, bu durum üç ay sürebilir” diyor.

Dr. Akkabak, karantina sonrasında yaşanacak süreç ile ilgili de “Karantina sonrası normal olarak iyileşen hastaların çoğu direnç kazanmış olacak. Acil vakaların normalde üç hafta içinde eski haline dönmesi gerekir” yorumunu yapıyor.. En büyük risk gruplarının “65 yaş üzerindekiler, diyabet, kronik bronşit, obezite, astım hastaları, ağır hastalıkları olanlar ve direnç düşürücü ilaç kullananlar” olduğunu hatırlatıyor. Bazı gençlerin veya herhangi bir hastalığı olmayanların da ağırlaşabildiğine dikkat çekiyor.

“SİGARAYI BIRAKIN”

“Önemli olan nefes darlığı yapmaması” diyen Dr. Akkabak, “Herkesin sık sık ellerini yıkaması, bir metrelik mesafeyi koruması, bireylerin solunum sistemlerini gözlemlemesi, şüpheli olanların ise maske takması”nın önemine değiniyor. Bol bol su içmenin ve sigarayı bırakmanın, bırakılamıyorsa da tüketimini mümkün olduğunca azaltmanın önemine işaret ediyor. Kimi vakalarda doktor kontrolünde antibiyotik gerekebileceğinin de altını çiziyor.

Virüse karşı aşı geliştirme çalıştırmalarının önemine vurguda bulunan Dr Akkabak, “Aşı gerekli, yakalanmayan kişiler için etkili olacaktır, direnç kazanacaklardır, yaygınlaşmasını engelleyecektir. Fakat ağır hastalara etki yapmaz, çünkü onlara aşı yasaktır. Bunlar için virüs ilaçları geliştirmek gerekiyor” diyor. Virüsün mütasyona uğrayabileceğini ve her sene grip için olduğu gibi aşı yaptırmanın gerekebileceğini söylüyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş