Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’a soruşturma

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş’a soruşturma
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında sosyal medyada yaptığı paylaşımından dolayı soruşturma başlatıldı. Savaş, yaptığı paylaşımda Hatay’daki Suriyeli sığınmacı sayısındaki artışa dikkat çekmişti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş hakkında soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada Lütfi Savaş hakkında sosyal medyada söylediği sözler nedeni ile soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Sosyal medyadaki paylaşımlara dikkat çeken İçişleri Bakanı Soylu, "Sosyal medyadan provakasyon oluşturmaya, toplumu manipüle ederek kitlesel hareketlilik hedefleyenlere karşı, seçime özel oluşturacağımız 'Bilişim Suçları ile Mücadele Ekiplerimiz' seçim sürecince görev yapacaklardır" diye konuştu.

LÜTFİ SAVAŞ NE DEMİŞTİ?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş daha önce Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Reyhanlı, Yayladağı, Altınözü ilçelerimizde bir Suriyeli çıkıp 'Ben başkan adayıyım.' dese şu an kazanabilecek durumda. 5 sene sonra Kırıkhan'ı kazanabilecek durumda olacak. 10 sene sonra Hatay'ı kazanabilecek durumda olabilecek."  ifadelerini kullanmıştı.

Savaş, 2014 yerel seçimlerinde yüzde 41 oyla Hatay'ın ilk Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştu. Lütfi Savaş Savaş, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yeniden CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu.

'BU GERİCİLİKTİR'

İçişleri Bakanı Soylu, yaklaşan yerel seçimlere ilişkin ise şunları söyledi:

"Bugün hala parmak boyasının geri gelmesini önerenler, buna gerekçe olarak da milletimizin demokrasi kültürüne hakarete varacak sözde tahliller ortaya koyan modası geçmiş kalemler var. Bu kafaların Türkiye'yi geriye döndürme takıntısını anlayabilmek mümkün değildir. Bu bir gericiliktir."

'YEREL SEÇİMLERDE DAHA FAZLA İHLAL VAR'

"Önceki seçimlere ilişkin yaptığımız analizler gösteriyor ki yerel seçimler diğer seçimlere göre güvenlik ihlallerinin daha fazla olduğu seçimlerdir. Burada özellikle muhtarlık seçimlerinin de kendine ait bir rekabeti söz konusudur. Şu ana kadar seçimlerle ilgili yaklaşık 40 hadisenin 23'ü, muhtar adayları arasında cereyan etmiştir. Dolayısıyla bu noktada tedbirlerimize ve yönlendirmelerimize ağırlık veriyoruz."

"31 Mart yerel seçimleri, PKK'nın yapabildiği her noktada, eylem ve etkinlik göstermeye çalışabileceğini değerlendirdiğimiz bir seçimdir. Özellikle görevlendirme yaptığımız belediyelerle ciddi kan kaybetti. Burada hem prestij ve de lojistik kaynak anlamında büyük kayıpları oldu. Şimdi onları telafi etmek isteyeceklerdir. Dolayısıyla her türlü terör eylemine karşı hiçbir detay atlanmadan tedbir alıyoruz."

İlgili Haberler
Lütfü Savaş’tan Bakan Soylu’ya üstü kapalı cevapHataylılardan Lütfü Savaş'a destek"Bir Suriyeli 'adayım' dese kazanabilecek durumda"
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş